Ertuğrul gazi hayatı özet

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Demir tarafından 2 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Ertuğrul gazi hayatı özet

  Osmanlı Beyliğinin kurucusu olan Ertuğrul Gazi Oğuzların Bozok koluna bağlı olan Kayı boyundan gelmektedir. Babası Süleyman Şah olup Anadolu’ya girişleri Cengiz Han’ın işgali nedeniyle gerçekleşmiştir. Cengiz’in yarattığı büyük talan ve işgal nedeniyle Selçuklu topraklarında yaşamak üzere 1220’lerde Ahlat bölgesine yerleşen Ertuğrul Gazi, babasının vefatıyla birlikte kabilenin reisi olmaya hak kazanmıştır.

  Anlatılan fakat resmi olmayan bilgilere göre Sivas civarında konakladıkları sırada Selçuklu ve Moğollar arasında gerçekleşen bir savaşa tanıklık eden Ertuğrul Gazi ve arkadaşları Selçuklu tarafında yer alarak savaşın galip bitirilmesine yardımcı olmuştur. Bu olay sonrasında Selçuklu lideri tarafından Karadağlar bölgesine gönderilen Ertuğrul Gazi, burada bir süre kaldıktan sonra Söğüt bölgesine yerleşmiştir.

  1230 yılında baş akıncı olan Ertuğrul Gazi Söğüt’ü kışlak olarak aldıktan sonra pek çok fethe katılmış Sultan Alaeddinin vefatına kadar İslam’ın yayılması için çalışmıştır. İyi bir lider olarak bilinen Gazi, çevresinde gelişen siyasi olaylara ve beyliklerin durumuna büyük ilgi gösterirdi.

  93 yaşında vefat ettiği tahmin edilen Ertuğrul Gazi’den sonra yerine oğlu Osman Bey kabile reisi olmuş ve 600 yıl yaşayan büyük Osmanlı Devletinin temellerini atmıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Nisan 2015