Eşeysiz çoğalma nedir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Eşeysiz üreme nedir

  Eşey karakteri ( erkek- dişi ) olmayan canlının, kendine benzer yavrular oluşturmasıdır.


  Bölünerek çoğalma,

  Bir hücreli canlılarda görülür. Ana canlı vücudunun, enine veya boyuna iki parçaya bölünerek iki yavru canlı oluşturmasıdır.

  Amipin enine bölünmesi.

  Terliksi hayvan, öglena ve bakteriler, bölünerek çoğalırlar.

  Tomurcuklanarak çoğalma

  Bir hücreli canlılarda, çok hücreli basit canlılarda görülen bir çoğalma şeklidir. Ana canlının vücudundan bir çıkıntı oluşur. Zamanla bu çıkıntı gelişerek yeni bir canlıyı oluşturur. Yavru canlı, ana canlıdan ayrılarak yaşadığı gibi, bazen üst üste yığılarak koloniler oluşturabilir. ( sünger ve mercan )

  Sünger, mercan, bira mayası, hidra tomurcuklanarak çoğalır.

  Sporla çoğalma

  Bazı canlılar uygun koşullar ortadan kalkacağını fark edince vücutlarını sporlara dönüştürür. Spor, etrafı kabukla çevrili özel hücrelerdir. Sporlar, zor yaşam koşullarına dayanıklıdır. Uygun ortam bulununca yeniden çimlenerek yeni canlıyı oluşturur. Kara yosunları ve eğrelti otu, sıtma mikrobu ( plasmodium ) sporla çoğalır.  Eşeysiz çoğalmada bazı canlıların soyları küçülebilir. ( Terliksi hayvan ). Neslin özelliklerinin korunabilmesi için iki küçük terliksi hayvan karşılıklı küçük çekirdeklerinin yarılarını değişerek ( konjugasyon ) tekrar eski büyüklüklerine ulaşırlar.

  Eşeysiz çoğalmada türlerin çeşitliliği oluşmaz. Aynı genetik karakterlerde canlılar oluşur.