Etienne Geoffroy St. Hilaire Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Etienne Geoffroy St. Hilaire Biyografi,

  Etienne Geoffroy St. Hilaire Kimdir Hayatı Hakkında bilgi


  (1772-1844)

  Fransız, doğabilimci. Deneysel embriyoloji, paleontolojik evrim ve teratolojinin kurucusudur.

  15 Nisan 1772′de Etampes’ta doğdu, 19 Haziran 1844′de Paris’de hayatını kaybetti. Babasının isteğine uyarak bir süre Navarre Kolejinde hukuk eğitimi aldı. Geoffroy Saint Hilaire,daha sonra tıp çalışmalarına ağırlık verdi. College du Cardinal’de, ardından College de France’da eğitimine devam etti. Daha sonra ilgisini, Rahip ReneJust Haüy ve Daubenton’un etkileriyle zooloji konusuna yoğunlaştırdı. 1793′de çalışmaya başladığı Jardin des Plantes’ın aynı sene Doğa bilim Müzesi’ne dönüştürülmesinin ardından müzeye bağlı ‘Omurgalı Hayvanlar Tarihi’ bölümüne öğretim görevlisi olarak atandı. 1794′de, Fransa’daki ilk zooloji derslerini verdi. 1798′de Napoleon’un Mısır seferine bilim kurulu üyesi olarak katıldı. 1809′da Paris Üniversitesinde zooloji profesörlüğüne getirildi ve bu görevi müzedeki göreviyle birlikte 1840′a değin sürdürdü. 1807′de Bilimler Akademisi’ne seçilen Geoffroy Saint- Hilaire 1815′ten sonra da kısa bir süreyle, doğduğu kentin milletvekilliğini yaptı.

  Geoffroy Saint-Hilaire, ana uğraşı olan karşılaştırmalı anatomi konusunda, daha önce de bazı bilim adamlarınca savunulmuş olan “organik yapı birliği” ilkesini temel aldı. Eski doğa bilimciler gibi organları biçimlerine göre sınıflayıp, değişmeyen yapılar olarak ele almak yerine, aralarındaki ilişki ve bağlantılardan yola çıktı ve birbirine benzeyen organların hangi canlıda olursa olsun benzeşik organlar olduğunu, ayrıca bir organın büyümesinin, bir başka organ körelmedikçe olanaksız olduğunu ileri sürdü. Benzerliklerin, evrimsel gelişim düzeyleri farklı hayvanlar arasında da bulunduğunu gösteren gözlemlerine dayanarak, her türün aynı yapı taşlarına sahip olduğunu ve türlerin tek bir cinsin evrimiyle, yalından karmaşığa doğru geliştiklerini savundu. Zoolojiye ilişkin görüşlerini paleontoloji araştırmalarıyla da doğrulamaya çalışarak, palentolojik evrim görüşünün kurucusu oldu.

  Geoffroy Saint-Hilaire’in, organik yapı birliği ilkesini omurgasızlara da uygulamayı amaçlayan çalışmaları, hayvanları ayrı ve değişmeyen gruplar içinde inceleyen ve evrimci görüşleri kabul etmeyen, yakın çalışma arkadaşı Cuvier ile arasındaki ünlü tartışmayı başlattı. Geoffroy Saint-Hilaire, Avrupalı bilim adamlarının bir çoğunu etkileyen bu tartışmada savunduğu görüşlerle, Darwin’in evrim kuramının kabul edilmesine uygun bir ortam yaratmayı başarmıştır.

  Başlıca Eserleri: la classification des mammiferes (G. Cuvier ile), 1795, (“Memelilerin Sınıflandırılması Üzerine”); Pbilosophie anatomiaue