Facebookta Bu Sahtekarlığa Dikkat!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 14 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Facebook dolandırıcılarına dikkat edin..

  Facebook'ta Bu Sahtekarlığa Dikkat!

  Facebook Kullananlar Yeni Sahtekarlığa karşı Dikkatli olun.Facebook milyonlarca üyenin kayıt olduğu sosyal bir site. Bu kadar yoğun olan bir sitenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.Çeşitli dolandırıcılık yöntemlerini kullanan dolandırıcıların Facebook'ta son dönemlerde en çok rağbet ettiği yöntem kopyalama yöntemi.Facebookta Kullanıcının profil fotoğrafını kopyalayan dolandırıcılar, fotoğrafını çaldıkları kişinin adına açtıkları sahte hesapla o kişinin arkadaşlarına tuzak kurup dolandırıyorlar. Nasıl mı? İşte Facebook dolandırıcılarının yeni geliştirdiği yöntemin işleyiş biçimi şöyle:
  [​IMG]

  Facebook'ta profiliniz kopyalanıyor ve profil resminiz alınıp yedek bir profil oluşturulup sanki sizin profilinizmiş gibi lanse ediliyor. Bu arada sizin telefonunuz isteniyor, sizin numaranız x bir şirketin hesabına yazılıyor ve oradan telefonunuza bir kod geliyor. Bu kod alındıktan sonra x dediğimiz firmanın hesabına sizin telefon faturanıza yansıyacak olan para çekiliyor.
  Bu durumda yapmanız gerekenler; Hukuki yollara başvurabilir,polise suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Özellikle dikkat edilmesi gereken şeylerden biri kendilerinden numara istediğinde vermek yerine karşıdaki insanı kendileri aramaları, telefon numaralarını vermiş olsalar bile kendilerine gelen kodu kesinlikle başkalarına vermeyin.Medeni hukuka göre bu kişiye bir tazminat davası açabilirsiniz. Bu tür durumlarla karşılaşırsanız mutlaka uyanık olun, kimseye internet üzerinde inanmayın, kişisel bilgilerinizi, telefon numaranızı veya telefonunuza gelen kodu kesinlikle vermeyin.
  Profilinizin ya da fotoğrafınızın kopyalanıp başkaları tarafından kullanıldığını fark ettiğiniz anda 'Şikayet et' butonunu kullanın.Arkadaşlarınızı da bu kişiyi şikayet etmeye teşvik edin. Çünkü belli bir şikayet potansiyeline ulaştığınızda Facebook tarafından bu sahte profilin kapatılmasını sağlayabildiğiniz.
   
 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Cevap: Facebookta Bu Sahtekarlığa Dikkat!

  Bilgi için saol dikkat etmek lazım.Nedense son günlerde Facebook üzerinden yapılan bu dolandırıcılık olaylarında artış var.Millet olarak Facebook'a o kadar çok yoğunlaştık ki ister istemez dolandırıcıları da oraya çekiyoruz.:) özellikle tanıdıklarınızın ismiyle yeni profiller açılıp arkadaşlık isteği gönderirlerse bunu geri çevirin. Bunlara dikkat edin ve emin olmadığınız kişilere telefon numarası veya cep telefonunuza gelen kodu sakın tuşlamayın.
  Facebookta profiliniz klonlanırsa bu durumu hemen Facebook'a bildirip açılan sahte profili sildirebilirsiniz.