Fareler Ve İnsanlar Kitabının Özeti Kısa

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Fareler Ve İnsanlar Kitabının Çok Kısa Özeti

  John Steinbeck Fareler Ve İnsanlar Kısa Özet​

  Fareler ve İnsanlar kitabı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck tarafından yazılmıştır. İlk defa 1937 yılında yayınlanan eser, iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small'un Büyük Bunalım sırasında Kaliforniya'da yaşadıkları trajik olayları konu edinmektedir. Kitabın kısava özeti şöyledir.

  George ve Lennie, Amerika’ da yaşayan toprak işçileridir. Kendilerini diğer toprak işçilerinden farklı görürler. Çünkü işçiler kazandıkları parayı kumar oynayarak harcamaktadır. Onların hayalleri vardır. Biriktirdikleri para ile bir çiftlik satın alacaklardır. Lennie nin psikolojik hastalık olan sevdiği şeylere dokunması sürekli sorun çıkarmaktadır. George ve Lennie, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalışmak için yola çıkarlar. Yolda Lennie bir fare bulur ve onu eliyle okşar. Okşarken de sıkarak fareyi öldürür. George, farenin kendisine faydası olmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Ama Lennie ona zara vermediğini sadece okşadığını söyler. Sonra onu zorla yolda bırakır. Bir çiftlikte işe başlarlar. Çiftliğe gidince hiç konuşmaması gerektiğini, eğer çiftlikte bir olay olursa; çiftliğin biraz uzağında bulunan bir gölün kıyısında saklanmasını söyler. Çiftlik sahibi Curley'in karısı ahırda köpekleri okşayan Lennie’nin yanına gider. Curley'in karısı saçlarının çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarını okşayabileceğini söyler. Lennie, kadının saçlarını okşar. Saçlarını okşar fakat bir süre sonra kendisini bırakmasını söyleyen kadını sıkarak öldürür. Lennie önceden belirledikleri yere gider. Bu sırada Curley karısının cesedini bulur ve bunu Lennie'nin yaptığını anlar. Çiftliktekiler silahlarını alırlar ve Lennie'nin peşine düşerler. George doğrudan belirledikleri yere gider. Lennie ile hayallerini düşünmeye başlarlar. Diğerlerinin sesi iyice yaklaştığı sırada George can dostu Lennie'yi öldürür. Yanlarına gelen diğer adamlar Lennie'nin ölüsüyle karşılaşırlar. Sadece birisi, George'nin acısını bildiği için ona sokulur ve köpeği hatırlatır. "Sahibi onu başkaları öldürdüğünde daha büyük acı çekmişti." der. "Bu işi sen yapmasaydın, Curley yapsaydı; hayat boyu daha fazla acı çekecektin." der. "Sen doğru olanı yaptın" der.

  İnsanları anlamak, empati kurarak maddi ve manevi tedavi etmek derin bir şuur ve anlayışı gerektirir. Dost ve arkadaşların zor zamanda birbirlerini terk etmemesi, aldatıp satmaması önemli unsurlardır. Acıda olsa dostlarımızın hatalarını güzellikle söyleyip telafi etmemiz gerekmektedir.
  [​IMG]