Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde kaç yaşındaydı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Ceren tarafından 5 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u Kaç Yaşında Fethetti?

  Büyük komutan, Fatih Sultan Mehmet İstanbulun fethi için uzun süre düşünmüş ve pek çalışma yapmıştır. Hocası Akşemseddinin de desteğiyle İstanbulun fethi için tüm hazırlıklarını sağlayan Fatih, İstanbulu fethettiğinde 21 yaşındaydı.


  İstanbul şehrimiz 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet liderliğinde fethedildi ve Fatih bu tarihte 19 yaşında idi.
  Fatih Sultan Mehmet’in eskiden Konstantinopolis adını taşıyan şehri fethettiği yaşı hakkında bilinen tarihi bilgiler onun şehri 21 yaşında iken fethettiğini gösteren rivayetler içerir.
  Aslında bu rivayetler de bir gerçek durumu işaret etmekteler. Fatih Sultan Mehmet gerçekte maddi olarak 21 yaşına geldiğinde fetihe muvaffak olmuştur ve bu durmu bilmeyen yoktur. Fakat onun şehri esas fethettiği yaşı bize göre 19 idir.
  Târih biliminin kanıtlara dayanarak bilgiler sunmasının zorunluğu olduğu gerçeği akılda tutulmalıdır. Bu iddia yalnızca bir târihçinin ilmi bir tezi olarak görülmemeli.
  Fâtih Sultan Mehmet İstanbul’ şehrini 19 yaşındayken fethetmiştir.O nefsinin, yaygaracıların ve düşmanlarının itimat duygusuna zarar veren bütün söylentilerine kulaklarını tıkamış, İstanbul’’u fethedebileceğine kati olarak hem de bu genç yaşında inanmıştır.Ensas cihat nefisle yapılan cihat olduğu gibi esas fetih, nefse karşı yapılan fetihtir.İşte Fâtih bu fethini daha 19 yaşındayken yapma başarısına ulaşmıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Nisan 2015