Fatihasız Namaz Olur mu?

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İçinde Fatiha okunmayan bütün namazlar noksandır.

  Bilindiği gibi namazlarda Kur'an ayetlerinden bir miktar okunması farzdır. Fatiha-i şerife'nin okunması ise vaciptir. Bir namazda hiç Kur'an okunmazsa o namaz batıl olur. Başka ayetler okunduğu halde Fatiha-i şerife okunmazsa o namaz noksan olur. Fatiha-i şerife sehven, unutarak okunmamışsa sehiv secdesi gerekir. Kasten okunmamış ise namazın iadesi icap eder.

  Cemaatle kılınan namazlarda imamın Fatiha-i şerifi okuması, cemaatin okuması yerine de geçer. Hanefi mezhebinde durum böyledir. İmam Malik ve İmam Ahmed'e göre ise, bu durum cemaatle kılınıp açıktan kıraatin okunduğu namazlara mahsustur. İmam Şafii'ye göre ise Fatiha-i Şerife'yi cemaatin her halükarda okuması gereklidir. Bunu okumayanın namazı sahih olmaz. Bu meselelerle ilgili fıkıh kitaplarında ayrıntılı bilgiler vardır.

  Biz burada şuna dikkat edelim, namazda okumakla mükellef olduğumuz şey, Kur'an'ın ayet ve sureleridir. Bunlar Allah'ın vahyettiği birer mucize kelamdır. Kur'an'ın kendine özel bir kutisyeti vardır. Hiçbir tercüme ve meal, ayet ve surelerin yerine geçemez ve bunlara Kur'an hükmü verilemez. Bu konuda Kur'an ortadadır. Ümmetin icmaı incelenebilir. Kur'an tercümelerinin, Kur'an mahiyetinde olmayacağına dair, Tefsir Tarihi ve Tabakatü'l-Müfessirin adlı eserde ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.