Fatih'in İlmi Yönü

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Osmanlı Hanedanını daha çok kazandığı zaferlerle yahut kulaktan dolma bazı özellikleriyle biliyoruz. Oysa onların ahlak ve faziletini anlatan birçok eser yazılmış. Bu kaynaklara bakıldığında, şaşırtıcı ölçüde çok yönlü padişah portreleri çıkıyor karşımıza. Hemen her biri birer siyasi deha, dini ilimlerde derinleşmiş, sanatkar ve şair. Birçoğu da mesleğin ustalarını kıskandıracak ölçüde zenaatkar.

  Akla ilk gelen padişahlardan biri olmasına rağmen, şahsiyetini pek bilmediğimiz padişahlardan biri Fatih Sultan Mehmed. Nuretin Topçu, "Büyük Fetih" adlı eserinde Fatih'i şöyle anlatıyor:

  "Fatih ilim ve zeka adamıydı. Molla Gürani'nin haşin ve çetin mizaçlı talebesi, altı lisan biliyordu. Mühendisti. Tasavvufa aşina idi. Tahsilinin ilk derecelerini şehzadeliğinde Molla Siraceddin'le Molla Ayas, Molla Sinan ve Molla Gürani'den yapmıştır. Daha sonraları, ilim ve felsefe aleminin meşhur simaları olan Molla Hüsrev, Molla Zeyrek ve Hocazade, Fatih devrinin ilim ve fikir sahasında yapılan rönesans hareketinin sahibi oldular. Dünya çapında değer sahibi olan bu mütefekkirlerin önderlik yaptığı Fatih Külliyesi'ni açtıran Padişah, alimlerin meclisinde zamanını geçirmekten hoşlanıyordu. Onların münakaşalarına iştirak ederdi. Bu münakaşaların tarihi olan bir tanesi, Fatih'in terbiyeyle Hocazade ve Molla Zeyrek arasında yapılan dini felsefi münakaşadır. İslamın esasları hakkında İbn Rüşt ile İmam Gazali arsındaki görüş ayrılıklarını ortaya koyan meşhur münakaşadır. Bu münakaşa tam yedi gün sürdü. Ve padişah da takip etti. İmam Gazali'nin görüşlerini iltizam eden Hocazade münakaşayı kazandı. Fatih Hocazade'yi takdir ederek bu fikirlerini bir eser halinde yazmasını tavsite etti."
  fatih-in-ilmi-yonu.jpg
  Fatih Sultan Mehmet'in ilmi yönü