Faturaları azaltma yolları

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Faturalar nasıl daha az gelir

  Basit önlemler sayesinde aylık 300-400 TL'yi bulan elektrik, su ve doğalgaz faturası 200 TL'ye düşebilir. İşte bunun yolları...

  Krizden dolayı, enerjiden gıdaya kadar her alanda tasarruf yapılması zorunlu hale geldi. Konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin yüzde 35’i israf ediliyor. Tasarruf edilirse, 100 YTL’lik bir fatura 65 YTL’ye kadar düşebiliyor.

  Akkor flamanlı 100 wattlık normal bir ampulle aynı ışığı veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20 kilowat saate kadar düşebiliyor.

  TENCEREYE GÖRE KAPAK

  - Tencere ve tavaları uygun kapaklarla iyi kapatmak buhar enerjisinden yüzde 60 tasarruf edilmesini sağlıyor.

  - Odadan ayrılırken lambaların kapatılması, lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımlarının yapılması.

  - Buzdolaplarına düzenli olarak bakım yaptırılması, etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden uzak tutulması gerekiyor.

  - Evde birkaç tane fırın varsa küçük olanın tercih edilmesi gerekiyor. Mikrodalga fırınlarda yüzde 66 daha az elektrik harcanıyor.

  - Çamaşır makinelerinde çamaşırların ılık suyla yıkanması, durulamanın ise soğuk suyla yapılması tavsiye ediliyor.

  - Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 santimetre boşluk bırakarak sıcak havanın kolayca dağılmasının sağlanması lazım.

  - Elektrik süpürgesinin torbasının sık sık boşaltılması gerekiyor. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki kirin temizlenmesi gerekiyor.

  - Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlılara göre daha az elektrik tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimini azaltıyor.

  - Saç kurutma işleminin mümkün olduğu kadar havluyla yapılması öneriliyor. Saç kurutma makinesinin 10 dakika çalışması 60 wattlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketiyor.