Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın edebi kişiliği hakkında bilgi

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Mira tarafından 28 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Fazıl Hüsnü Dağlarcanın edebi kişiliği hakkında kısa bilgi

  Fazıl Hüsnü Dağlarca 1914 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Babası subay olduğu için ilk ve orta öğrenimini Türkiye'nin değişik yerlerinde tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu'nu bitirdi. Orduya katıldı. 15 yıl asker olarak hizmet yapmıştır.

  Doğu ve Orta Anadolu, Trakya'yı dolaştı. Önyüzbaşı rütbesinde iken kendi isteğiyle ordudan ayrıldı. Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü'nde kısa bir süre görev yaptı. Çalışma Bakanlığı İş Müfettişi olarak İstanbul'da çalıştı. 1959'da İstanbul Aksaray'da Kitap Kitabevini açmış ve yayıncılık yapmıştır.

  1960-1964 arasında Türkçe isimli bir aylık dergi çıkardı. 1970'te yayınevini kapattı, sadece şiirle uğraşmaya başladı. Yayınlanan ilk yazısı Yeni Adana Gazetesi'nin 1927'de düzenlediği yarışmada birincilik alan bir öyküsüydü.Sezgi döneminde kendine has bir şiir dili ve biçemi yaratmaya çalıştı. Us dönemi ise güçlü bir Türkçe tutkusuyla dikkat çeker. Dağlarca bu dönemde dilin arılaştırılması çabalarına katılmıştır, evrensel temalara ağırlık vermeye başladı. 1970 sonrasında yoğunlukla çocuk şiirleri yazmıştır.

  Hem Türkiye'de hem uluslararası düzeyde birçok ödül kazandı, bir çok ülkede şiirleri okunmuştur ve kitapları çok sevilmiştir.

  fazil-hüsnü-daglarca-.jpg
   
  Son düzenleme: 28 Mart 2014