Fazla mal göz çıkarmaz atasözü ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Fazla mal göz çıkarmaz ile ilgili kompozisyon

  İnsanın elindeki varlık her zaman için faydalıdır. Mal varlığının bulunması yada her hangi bir şeyden fazlaca miktarda bir şeyin olması o malın gereksiz olduğu anlamına gelmez. Bugün gereksiz görülen bir şey ileride gerekli olabilir.

  İnsanlar ihtiyaçları olan varlıklardır. Ve insanların ihtiyaçları her zaman farklılık göstermektedir. Bugün ihtiyacı olmayan şey ilerleyen bir zamanda ihtiyaç haline dönüşebilir. Bugün elinde bulunan bir mala ihtiyaç olmayabilir ancak ilerleyen zamanlarda bu mala ihtiyaç duyulabilir. Bu yüzden insanın elinde bulunan fazla mal elden çıkarılmamalıdır. Çünkü başka bir zaman başka bir yerde farklı bir durum için ihtiyaç duyulabilir. Malın çok olmasının da kimseye zararı olmayacağı için fazla malın elden çıkarılması da anlamsız olabilir. Ancak bu durum eldeki fazla malın başkasına yardımda kullanılmayacağı anlamına gelmez. Bugün ihtiyacınız olmayan bir malı bir başkasına ödünç verebilir, borç verebilir veya yardım etmek amacıyla kullanmasına izin verebilirsiniz.

  Fazla mal insana bir yük olmadığı için bir köşede durmasından zarar gelmez. Fazla mal insanın varlığıdır ve kendisi için olmasa bile başkaları için zamanı gelince ihtiyaç haline dönüşebilir. Bu yüzden fazla mal göz çıkarmaz ve elden çıkarılmamalıdır.