Fazla Su İçmek Ölümlere Sebep Olabilir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 21 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Çok Fazla Su İçmek İnsanı Öldürür mü
  Çok Fazla Su İçmek İnsanın Sağlığına Ne gibi Olumsuz Etkileri Olur


  Araştırmacılar hayatın kaynağı olan suyun çok içilmesi halinde ölüme sebebiyet verebileceği uyarısında bulundu.Fazla Su İçmek Ölümlere Sebep Olabilir. Fazla su içilmesinin zararlı olduğunu söyleyen Diyetisyen Kamuran Olgun aşırı suyun kandaki sodyum oranının düşmesine (hiponatremi) böbreklerin arıtma kabiliyetinin aşılmasına hücrelerin aşırı su alarak beyinde ödeme ve ölüme sebep olabileceğini belirtti.

  Bunun yanında sağlıklı bir vücut kilo kaybetmek var olan kiloları korumak fazla gıda alınmasını engellemek için bol su içilmesi gerektiğini vurgulayan Olgun hayat için en iki temel maddenin su ve oksijen olduğunu anlattı.

  Suyun zararlı maddelerin taşınması ve atılması vücut ısısının denetimi gıdaların sindirilmesi ve hücre içine taşınması gibi birçok faydaları olduğunu ifade eden Olgun "Su aynı zamanda tokluk hissi vererek iştahı da azaltır. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur.

  Günde 8-10 bardak su içmek kilo vermek için kafidir. Su yerine kolalı içecekler çay ve kahve içmek suya olan ihtiyacı karşılamadığı gibi içerdikleri kafein yüzünden vücuttaki suyu atmaya sebep olarak suya olan ihtiyacı da artırabilirler. Bu yüzden sıvı gıdamızı su olarak almak gerekir. Ayrıca sindirim sisteminin daha iyi çalışması için sabah aç karnına 1 bardak ılık su içmek iyi olur" dedi.