Felak Suresi Neden İnmiştir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Demir tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Felak Suresi Neden İndirilmiştir

  İlk ayette, yarıp çıkarmak manasına gelen " felak " kelimesi, bu sureye ad olmuştur. Bu ve bundan sonra gelen sure Allah'a sığınmayı gösterdiği için her iki sureye "Muavvizetan" denir.

  "Fil" suresinden sonra Mekkede nazil olmuştur, 5 ayettir. Yüce Allah tarafından kullarının kendisine nasıl sığınmaları gerektiğini öğreten bir suredir.
  Biliyoruz ki İslam bütün hurafelere düşman olduğu gibi, hurafelerin beslediği korkuları da kaldıran bir dindir. Bu sebebten, insanlara gelecek her çeşit kötülük için, Allah'a sığınmayı, O'ndan yardım dilemeyi emreder. İnsan üzerinde tesiri görülen dış ve iç amiller vardır. İşte bu surede, insana tesir eden dış amiller ele alınmaktadır. Bunların hepsi Allah'ın yarattığı şer şeylerdir ki, bunların en mühim olan üç tanesi bize bildirilmektedir. Karanlık, düğümlere nefes eden büyücüler ve hased edenlerin şerleridir. Lebid b. el-A'sam'ın, Hz. Peygambere s.a.v. yapmış olduğu sihir olayı, bu iki sureye sebeb gibi gösterilerek, her iki surenin " Medine " de nazil olduğunu söyleyenler de vardır. Bu iki surenin muhtevası, sihir olayından daha geniş bir manayı ihtiva etmektedir. Allah'a (c.c) sağlam bir şekilde bağlanan ve O'na güvenen kimseye, karanlıklar, sihirbazlar ve hasedçilerin hasedleri asla tesir edemez.