Fibonacci nedir?

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Fibonacci nedir?
  Fibonacci sayı dizileri tavşanların üremesinden yola çıkarak oluşturulmuştur. 1, 1, 2, 3, 5, 8,13… diye sonsuza kadar gitmektedir. Sayı oluşumu kendinden önce gelen rakamların toplamını ifade etmektedir. Yani, 1 + 1 = 2, 1 + 2 = 3, 2 + 3 = 5 olarak ilerlemektedir. Her sayının kendinden önceki sayıya bölünmesi ile giderek altın orana (1,618) yaklaşılmaktadır. Teknik analizlerde grafik yöntemi ile işlem gören araçların fiyatlanmaları görsel olarak, işlem platformunda karşımıza gelmektedir. En iyi işlem platformu hangisi,öğrenemk için tıklayınız. Grafikte fiyat ve zaman aralıkları yer almaktadır. Önemli olan oluşan grafiği doğru yorumlayabilmektir. Bunun için aracın değer seviyesi fibonacci kat sayılarına yakılaştıkça ve uzaklaştıkça ne gibi değişimler ortaya çıkmaktadır bilinmesi son derece önemlidir.

  Fibonacci teknik analiz yönteminde fiyatlar sıkça 0.382, 0.500 ve 0.618 katsayılarına yakın hareketlerde bulunmaktadır. Bu oranlara yaklaşıldıkça fiyatta aşırı iniş çıkışlar söz konusu değildir. Özellikle buralarda destek ve direnç noktalarının yoğunluğuna göre karar verilmektedir. Destek noktaları yatırım araçlarının düşen fiyatlarını belirli bir seviyede destekleyerek yukarı yönde hareket etmesini sağlar. Direnç noktaları bu tanımın tam tersidir. Fiyat yükselişe geçmiştir fakat bir müddet sonra direnç seviyelerinde takılı kalarak yukarıya gidememektedir.

  Fibonacci Nasıl Uygulanır ve Yorumlanır?
  Teknik analizlerin içinde çok sayıda fiyat yorumlama yöntemi kullanılsa da fibonacci sayı dizilerinin yeri başkadır. Forex analizleri nelerdir, nasıl yapılır, öğrenmek için tıklayınız. Grafikte yer alan sayısal oranlar sayesinde fiyatlar kolaylıkla yorumlanabilmektedir. Yatırımcılar çoğunlukla fibonacci düzeltme seviyeleri üzerinde karar vererek, alım – satım politikalarına karar verirler. Bunun yanında zaman aralıkları ve fan çizgileri de kullanılmaktadır.