Fiili dua ve Kavli dua ne demektir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Fiili dua ve Kavli dua nedir

  Kavli dua bir insanın kabul olacağını ümit ederek dili ve kalbinden dua etmesidir
  fiili dua da sebeplere sarılarak Yapılan duadır yani kişi elinden geleni yapar ardından dua eder namaz sonrası edilen dua Arafatta hacılarımızın duası da fiili duaya girer.

  Sebeplere riayet ile (fiili dua) kavli dua arasında bir çelişkiden ya da bir ayırımdan bahsetmek mümkün değildir. Onlar birbirlerini tamamlayan iki unsur ve bir vahidin iki yüzünden ibarettir. Onun için meseleyi tek yönlü ele alıp, ifrat ve tefritlere girmenin de bir anlamı yoktur. Allah Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem)'nün hayatını doğru anlama ve yorumlama bu türlü ifratlara, tefritlere girmemenin yegane yoludur.
  Allah Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem)'den mervi, sahih hadis mecmualarında kaydedilen bir hayli dua var. Hayatın hemen her alanıyla alakalı bu duaların bazı kişiler tarafından -maalesef- farklı yorumlandığına şahit olmaktayız. Hatta bunlardan bazıları, bahse konu olan duaların okunmasının gerekli olmadığını, sebepler dairesinde ilgili alanda yapılması gerekli olan şeylerin yapılmasının dua yerine geçeceğini ifade etmektedirler. Bana kalırsa bu düşüncede olanlar, hakikatın bir yönünü görmüş iseler de diğer yönünü görememişler. Aslında konuya, böyle esbabperestler gibi katı bir biçimde yaklaşmanın bence hiç yararı yok. Sebepler dünyasında bulunduğumuza göre elbette sebeplere riayet etmek şarttır ve Üstad'ın tabiriyle de bu bir fiili duadır. Ne var ki fiili duayı yapma, kavli duayı yapmaya hiç de engel değil; hatta onun için önemli bir istinat noktası sayılır.
  Allah Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem) Bedir Savaşı öncesi, harb adına yapılması gereken her şeyi fiili olarak yapmış ve sonra da bütün benliğiyle Rabbine yönelmiş ve O'na dua dua yalvarmıştı. Allah Rasulünün "Allahümme inni euzubike mine'lhemmi ve'l-hazen=Allah'ım! Tasa, keder ve hüzünden Sana sığınırım." duası üzerinde durarak konuyu biraz daha açmak istiyorum; öncelikle, sadece bu duanın değil, bütün duaların hakikatini kavramaya gayret etmenin şart olduğunu ifade etmede yarar var. Yani hangi dua, hangi şekilde, nasıl ve neye karşı okunacak, bu esasların hadisleri dikkatle incelemek süretiyle tesbit edilmesi gerekir.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...