Fil Suresi'nden çıkarılabilecek sonuçlar

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Fil Suresinden çıkarılabilecek sonuçlar nelerdir

  Kur'an-ı Kerimde Fil suresi, Peygamber Efendimizin insanlığa nebi olarak gönderilmeden kısa bir süre önce Fil Vakası ve bu olayın olduğu seneye Fil senesi diye adlandırılan Ebrehe'nin Mekke üzerine saldırmasını konu edinmektedir. Ebrehe Habeşistan Krallığına bağlı bir validir. Peygamber Efendimizin nübüvvetinden öncede Hz. İbrahim'in bıraktığı sünnet üzere insanlar Mekke'yi ziyaret ediyorlardı. İnsanların Mekke'ye gösterdikleri bu itibar ve alaka ticaret yollarını ve ticaret merkezlerini etkiliyordu. Bu yüzden Ebrehe Habeş Kralının desteğini de alarak Mekke şehrini yıkmayı ve ziyaret merkezini kendi yaptırdığı Sana yakınlarında Kuleys isimli büyük bir kiliseye yönlendirmek istiyordu. İnsanların Kuleys'e yönelmesi ticari ve siyasi açıdan kendisini güçlendirecekti.

  Ebrehe Mekke halkına uyarı ve tehditler göndererek büyük bir orduyla Mekke üzerine yürüdü. Askeri gücü Ebrehe'nin ordularına karşı koyamayacak olan Mekke ahalisi saldırı karşısında şehri boşaltmak zorunda kaldı. Çünkü Ebrehe'nin o günün şartlarında donanımlı bir ordusu vardı. Özellikle Fillerden oluşan saldırı ve tahrip kuvvetine sahipti. Ebrehe bütün azgınlığı ve kibirlenmesi ile genelde Mekke şehrine özelde ise Kabe'ye saldırıya geçti. Bundan sonrasını Kur'an El-Mu'cizül Beyan şöyle anlatıyor;

  1-) Rabbinin fil sahiplerine neler yaptığını görmedin mi?

  أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِيلِ

  2-) Onların "kurduklarını" boşa çıkarmadı mı?

  أَلَمْ يَجْعَلْ كَيْدَهُمْ فِي تَضْلِيلٍ

  3-) Onların üzerine ebabil (sürü sürü) kuşlarını gönderdi.

  وَأَرْسَلَ عَلَيْهِمْ طَيْرًا أَبَابِيلَ

  4-) Onlara siccîl’den "pişmiş çamurdan" taşlar atıyorlardı.

  تَرْمِيهِم بِحِجَارَةٍ مِّن سِجِّيلٍ

  5-) Derken Rabbin, onları "kurtlar tarafından kemirilip doğranan" yenik ekin yaprakları haline getirdi.

  فَجَعَلَهُمْ كَعَصْفٍ مَّأْكُولٍ

  Hiçbir dirençle karşılaşmayan Ebrehe kendinden emin ilerlerken Kabe'nin sahibi olan Hakk Teala Hazretleri gökyüzünden Ebabil kuşlarını kor halinde mermiler ile gönderi verdi. Öyle ki kuşların bıraktığı pişirilmiş siccinler değdiği her yeri delip geçiyordu. Kısa sürede Ebrehe'nin ordusu perişan olup dağıldı ve Ebrehe kaçıp canını zor kurtardı. Fil suresinden çıkarılabilecek sonuçların başında maddi gücün bir yere kadar etkili olabileceği vurgulanıyor ve ortaya çıkıyor. Müslümanlar için gaybi yardımlar her zaman mümkündür. Sadece bunu hak etmek gerekmektedir. Bedir savaşında da Müslümanlar çok az sayıda olmalarına rağmen melek ordularının desteği ile binlerce sayıda olan düşmanlarına galip gelmişlerdir. Bu gün içinde belirleyici unsur teknoloji ve askeri siyasi silah gücü değildir. Hadisi şeriflerde belirtildiği gibi düşmanın silahı ile silahlanmak gerekse de asıl olan hakk üzere olmak ve hakk yolunda sebat göstermektir. Cenabı Allah kazanmak ve kaybetmeyi zamanla yer değiştirebilir. İnanmak ve iman etmek ise her halde kazançlı olmayı sağlayacaktır.
  yavuz yıldırım@webokur.com