Fil suresinin Hz.Muhammed'in hayatındaki önemi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Ceren tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Fil suresinin Hz.Muhammed'in hayatındaki önemi

  Bu olay Hz. Peygamber'in doğduğu yıl olmuş ve orduda bulunan fil/fillerden dolayı Araplar arasında "Fil Vak'ası", geçtiği yıl ise "Fil Yılı" olarak meşhur olmuştur. Olay kaynaklarda şöyle zikredilmektedir:

  Evvela bu olayın içinde yer alan ve Ebrehe’den gasbedilen develerinin geri verilmesini isteyen ve “sen Mekkenin reis olarak Beytullah’ı değil de develerinin peşine düşmen ayıp değil mi?” şeklindeki Eberehe’nin tahkir edici sözlerine karşı, “Ben develerin sahibiyim, onlarla ilgilenirim. Beytullah’ın sahibi ise Allah’tır, elbette o da onu korur” manasına gelen tarihi bir sözün sahibi olan ve daha sonra gidip beytullah’ın kapısının halkasını tutarak şiir halinde “Ey beytin sahibi olan Allah’ım! Senden koruğunu/beytullah’ı korumandan başka bir şey istemiyorum. Ya rab! Evini bunlara karşı koru! Beytullah’ın düşmanları senin de düşmanlarındır. Ne olur, burayı harap etmelerine fırsat verme!” manasına gelen manzum bir şiirin de sahibi ve Peygamberimizin dedesi olan Abdulmuttalib’in bizzat bu olayın şahidi olduğu bütün ilgili tefsir ve tarih kaynaklarında yer almaktadır(misal olark bk. Taberi, Razi, İbn Kesir, Fil Suresinin tefsiri).

  Alimlere göre Fil vakası ile Hz. Muhammed’in peygamberliği arasında sadece kırk(40) yıl vardır. Fil suresi nazil olduğu zaman ortada birçok Kureyş yaşlıları daha hayatta idi. Eğer böyle bir vaka olsaydı, bu yaşlılar Hz. Peygamberi yalanmak için bunu şiddetle tekzip edeceklerdi. Yıllarca Hz. Peygambere karşı direnen bu adamların hiç bir zaman fil suresinin belirttiği olayı yalanlamamaları bu tarihi olayın önemli bir tasdiki hükmündedir(bk. Razî, Fil Suresi tefsiri).
   
 2. Gji

  Gji

  Allah razı olsun
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Ekim 2015
 3. Yani güzel