Filoloji Nedir Ansiklopedik Bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Filoloji ne demektir

  Dilbilimi; anlambilim, sözdizimi ve sesbilimi alt dallarından oluşan ve uygulamalı ya da teorik olarak çalışmaları sürdürülen bir bilim dalı. Dilbilimi ile uğraşanlar ise dilbilimciler. Anlam, söz ve ses incelemelerinin yanı sıra dilbiliminin çeşitlemeleri de bulunuyor. Dilbilimi; tarihsel dilbilim, karşılaştırmalı dilbilimi, antropolojik dilbilim, eş zamanlı dilbilim, yapısal dilbilim, matematiksel dilbilim gibi birçok ayrıntılı ana dallara ayrılıyor.

  Dilbilimi, Sanskritçe’nin incelenmesi ile Demir Çağı’nda ilk olarak Hindistan’da başlıyor. Sanskritçe’ye ait bulunan en eski dilbilim çalışması Pānini adlı bir dilbilimciye ait. Pānini; fonem (phoneme), morfem (morpheme) ve kök gibi terimleri dilbilimi dünyasına kazandırıyor. 19. yüzyılda Jakob Grimm “Grimm Kanunu” olarak bilinen ünlü harflerin kayma prensibini ortaya koyuyor, Ferdinand de Saussure ardından gelecek birçok dilbilimciyi etkisi altına alacak ve onlara yol gösterecek yapısal dilbilimin kurucusu oluyor, Noam Chomsky ise günümüzde dilbilimi denildiğinde geliştirdiği teoriler ve mükemmel fikirleri ile akla gelen ilk isim. Noam Chomksy, dil ile beynin arasındaki ilişkiyi inceliyor.

  Yabancı dillere meraklı ve yatkın, dilleri ve gelişimlerini incelemeyi seven kişiler dilbilimci olmayı tercih edenlerden. Bu kadar bilimsel olmasa da dilbilimi birçok kişiyi ilgilendiren ve birçok kişinin de kendi kendine sorular sorup merak edebileceği bir konu. Örneğin hepimiz tek bir dünyada neden bu kadar çok dil olduğunu merak ederiz, bu dillerin tek bir dilden mi ortaya çıktığını yoksa ilk insanların farklı farklı diller oluşturup oluşturmadıklarını merak ederiz, kendi dilimizin nasıl ortaya çıktığını, öğrenmek istediğimiz başka dillerin nasıl günümüze kadar geldiğini merak ederiz.

  İşte dilbilimi yani filoloji bu meraklarımızı gideren veya gidermeye çalışan bir bilim dalı.