Filozofların aynı sorulara farklı cevaplar vermiş olmaları onları neden tutarsız kılmaz

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Filozofların aynı sorulara farklı cevaplar vermiş olmaları onları neden tutarsız kılmaz

  Öncelikle felsefenin kısa bir tanımını yapacak olursak felsefe; yunanca philia(sevgi) ve sophia (bilgelik, bilgi) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Philosophia bilgiyi sevmek anlamına gelir. Bilgiyi seven, bilgiye ulaşmak isteyen kişiye ise Filozof(philosophios) denir.

  Felsefenin konusu genel olarak varlık; bütün olarak evren ve insan eylemlerini, yaşamı etkileyen her şeydir. Felsefe bu konularda akla dayanarak açıklamalar getirir.
  Filozoflar sorulara nesnel ve genel cevaplar bulmaya çalışırlar. Ancak bunu yaparken amaçları bilgi vermek değildir. Daha çok var olanların açıklamalarını yapmaktır.
  Felsefi düşünce öznel (sübjektif) dir: Her felsefi görüş belli bir filozofa ait olup yaratıcı ve kişisel bir karakter gösterir. Örneğin ahlak evrensel bir konudur. Ancak filozofların ahlakla ilgili görüşleri özneldir.

  Felsefenin sorularına verilen cevaplardan hiçbiri son ve kesin cevaplar değildir. Her felsefi görüş öznel olduğu için filozofların aynı sorulara farklı cevaplar vermeleri onları tutarsız kılmaz.