Fitre Kime Verilir Kime Verilmez

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Fitre Kimlere Verilir Kimlere Verilmez

  Sadaka-i Fıtır (fitre) zekat gibi Tevbe suresinin 60.'ıncı ayetinde bildirilen yerlere verilir.Yalnız ,zengin olan zekat memuruna,kadın kocasına,erkek hanımına,usul (ana,baba,dede,nene ne kadar ileri giderse gitsin ceddine)furu'(ne kadar aşağı inerse insin çocuklar ve torunlara,dul olsa bile kız çocuklarına,nisap miktarına yakın malı olup şer'an zengin sayılan kimseye ve zekatın verilmediği hiç bir yere verilmez.

  Ancak fakir olan akrabalara(kardeşler ve yeğenlere,fakir olan geline,fakir olan damada,hala,dayı gibi,furu ve usul olmayan akrabalara verilebilir.Zekatta aynı hükme tabidir.


  Fitrenizi zengin değilse kız kardeşinize veya çocuklarına vermenizde mahzur yoktur.

  Fakir kardeşe fitre verilir mi?
  Evet.

  Teyzeye halaya amcaya dayıya fitre ve zekat verilir mi?
  Verilir.

  Sadaka-i fıtır kimlere verilir, kimlere verilemez?

  Sadaka-i fıtır, zekat verilebilecek kimselere verilir. (bk. Zekat kimlere verilir?). Zekat verilmesi caiz olmayan kişilere sadaka-i fıtır da verilemez (bk. Zekat kimlere verilmez?).

  Kimler sadaka-i fıtır vermekle yükümlüdür?

  Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir. Bireyin sadaka-i fıtır ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekatta aranan nisaptır. Ancak sadaka-i fıtırda, zekatta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.

  Kayınvalide ve kayınpedere zekat verilebilir mi?

  Kayınvalide ve kayınpeder, kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden olmadığı için, fakir iseler kendilerine zekat verilebilir.

  Anne ve Baba'ya ise Fitre, Zekat verilmez. Onlara bakmakla yükümlüyüzdür.