Fiziğin alt dalları nelerdir kısaca

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Ceren tarafından 17 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Fiziğin alt dalları nelerdir

  1-) Mekanik

  Cisimlerin hareketini, hareket ile kuvvet arasındaki ilişkiyi ve bu etkileşimden oluşan enerjiyi inceler. En eski fizik bilimidir. Bu bilim dalı, dalgaların oluşumundan makinelerin çalışma prensiplerine kadar birçok alanı kapsar.

  2-) Elektrik

  Atomda bulunan proton ve elektronun taşıdığı elektrik yüklerinin oluşturduğu elektrik alan, elektrik kuvvet ve yüklerin hareketlenmesi sonucu oluşan elektrik akımını inceler. Yıldırım, elektrikli ev aletleri gibi birçok alanı kapsar.

  3-) Manyetizma

  Mıknatısların ve elektrik akımının oluşturduğu manyetik alanı, manyetik kuvveti ve ayrıca dünyanın etrafında oluşan manyetik alanı inceler. Günlük hayatımızda yön tayini, tıp ve haberleşme olmak üzere çok alanlar manyetizmanın bilgileri kullanılır.  4-) Termodinamik

  Isı enerjisini, ısı enerjisinin madde içinde yayılmasını ve ısının maddeyle etkileşimini inceler. Suyun kaynamasından buzulların erimesine kadar ısı ile ilgili konularla ilgilenir.

  5-) Atom Fiziği

  Atomların yapısını ve özelliklerini inceleyen atom fiziği, atomların birleşerek oluşturdukları molekülleri ve bu moleküllerin bir araya gelerek oluşturdukları maddelerin özelliklerini de açıklar.

  6-) Optik

  Işığın davranışı ile aydınlanma, gölge oluşumu, yansıma ve kırılma gibi ışık olaylarını inceleyen fiziğin alt dalıdır. Bu fizik dalı genelde morötesi, görünür ve kızılötesi ışığın hareketini incelemektedir.

  7-) Katı Hal Fiziği

  Katı maddenin yapısını, katı maddenin optik, elektrik, manyetik, esneklik ve ısıl özelliklerini inceler. Kristaller bu dalın en önemli konularını oluşturmaktadır. Bu açıdan katıhal fiziği elektroniğin temelini oluşturur.

  8 -) Nükleer Fizik

  Atom çekirdeğinin yapısını, çekirdek reaksiyonlarını ve radyoaktif bozunmaları inceler.

  Fiziğin bu alt alanları ile ilgili günlük yaşamda birçok uygulama alanı bulunmaktadır. Tıpta lazerle yapılan göz ameliyatlarında optikten; inşaatların yapımında vinçlerin ağır demir ve beton blokları kaldırılmasında mekanikten; bilgisayar, televizyon, radyoların elektronik çiplerinin yapımında katı hal fiziğinden; nükleer enerji santrallerinde enerjinin üretilmesinde, hoparlörlerde sesin oluşturulmasında manyetizmadan; şehirlerin elektrik nakil hatlarında, elektrikli ev eşyalarının çalışmasında elektrikten; ev ısıtma sistemlerinde, ısı makinalarında termodinamikten yararlanılır. Fiziğin alt alanlarının uygulama sahaları birçok mesleğin gelişmesini de sağlamıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Kasım 2015