Fosillerin Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 12 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Fosiller

  Fosiller, kısaca nesli tükenen canlı kalıntısı olarak tanımlanır. Eski çağlardan bu yana gömülü kalarak taşlaşmış hayvan ve bitki kalıntılarına fosil denir. Fosilleri bulunan ilk bitkiler beş yüz milyon yıl önceden kalmış bakteriler ve yosunlardır.
  Fosiller, insanın ve milyonlarca yıl önce yaşamış olan hayvanların geçmişini, bitkilerin türlerini ve niteliklerini incelemek bakımından büyük ölçüde yol gösterir. Fosilleri inceleyen bilim dalına ise paleontoloji denir.
  Fosil Nasıl Oluşur?
  Yaşamı biten canlılar toprak üzerinde kalır. Ölmüş olan canlıların kalıntılarının üstü, fiziki şartlara bağlı olarak kum, toprak, çamur ve kil gibi maddelerle kapanır. Ölen canlının havayla olan teması kesilir ve bu olay sayesinde canlı kalıntısı binlerce yıl bozulmadan durabilir. Üstü kapanmış olan canlı kalıntısı, zamanla toprağın alt tabakalarına doğru iner. Binlerce yıl boyunca havayla ilişkisi kesilen ve toprak içinde kalan canlı, katılaşarak fosil haline gelir. Bu katılaşma bazen kömür haline gelebilir. Bazen de petrol ya da mermer haline gelebilmektedir. Bu örnekler, fiziki koşullar ve de canlıların türüne göre farklı çeşitlerde çoğalabilir.

  Fosillerin Yararları Nedir?
  • Bulunduğu yerin geçmiş zamandaki coğrafi durumu belirlenebilir.
  • Bulunduğu yerin geçmişteki iklim özelliklerini belirler.
  • Bulunduğu yerin geçmişteki bitki örtüsünü belirler.
  • Nesli tükenmiş canlılar hakkında bilgi edinmeyi sağlar.
  • Fosil yakıtların oluşmasını sağlar.
  • Canlıların evrimi hakkında bilgi edinmek için faydalıdır.
  Fosillerin bilimsel yöntemlerle incelenmesi sonucu, yüz milyonlarca yıl önce yaşamış olan hayvanın hayatı hakkında bilgi öğrenebiliriz. Nitekim belirli kayalardan alınmış fosillerin incelenmesi, milyonlarca yıl önce sürüngenler çağı olduğunu göstermiştir. Boyu yirmibeş metreyi, ağırlığı kırk tonu civarlarında ve sürüngen yapıda olan bazı hayvanların yaşadığına ilişkin bilgi sağlanmıştır. Söz konusu hayvan dinozor dur. Dinozor fosili, buzul bölge fosiline verilebilecek iyi bir örnektir.
  Türkiye’de bulunmuş en yaşlı fosil kemiği ise yetmiş milyon yıl önce yaşamış olan Mosasour’ adlı hayvana ait kemiktir. Bu kemiğin boyu 18 metre uzunluğundadır. Yine Kırıkkale’civarından çıkarılan ve 25 milyon yaşında olduğu sanılan gergedan fosili, önemli fosiller arasında yer almaktadır.
  Evrim teorisiyle ilgili en güvenilir bilgiler fosillerin incelenmesiyle sağlanmaktadır. Bitki ve hayvan fosillerinin yanı sıra, ilk insanlardan kalma fosiller de bulunmuştur. Bu fosillerin bir kısmında, insanla kıyaslanmayacak kadar ilkel nitelikler keşfedilmiştir.