Frances Farmer Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 18 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Frances Farmer Biyografisi
  Frances Farmer Kimdir Hakkında Bilgi

  Amerikalı tiyatro ve sinema oyuncusu Frances Elena Farmer 19 Eylül 1913'de doğdu.Frances Farmer'ın hayat hikayesi, iz bırakan 17 yaşında yazdıgı "God Dies" adlı yazıdır.Ve bu yazıdan kazandığı ödül olmustur. Halk bu andan itibaren Frances'e hep soğuk bakmıs ve dışlamıştır. Frances bir din ve kilise düşmanı olarak görülmeye başlanmıştır.
  [​IMG]
  Frances ünlü bir Hollywood yıldızıydı. Meslektaşlarının aksine halkla beraber kalmayı ve sade bir hayat yaşamayı tercih etmiş, luksten kaçınmış ve feminist bir tutum icinde olmuştur. Film şirketlerinden kazandıgı paraları mağdur kadınlarla paylaşmayı seçmiştir. Yıldızlığa aykırı yaşam biçimi, tavırları ve giyim tarzıyla Hollywood'un da tepkisini kazanmıştır. Elena Frances bu özelliklerinden başka, Marksist goruşu savunan insanlardan bir olması nedeniyle Amerikan yargısından da nasibini almıstır .
  Frances Farmer Alkollu araç kullanıp 18 ay ceza alması savunduğu yaşam tarzının ve goruşlerinin ilk ağır bedeli olmuştur. Kefaletle salıverilen Frances daha sonra agresif tutumları bahane edilerek yeniden cezaevine gönderilmiştir.Los Angeles General Hospital'a sevk edilmiş ve burada genç yıldıza manik depresif piskoz tanısı konmustur.
  La Crascenta'da bulunan bir sanatoryumda kendisine paranoid şizofreni tanısı konmustur ve daha sonraları tehlikeli oldugu gerekçesiyle uygulamadan kalkan insülin şok terapisi uygulanmıstır.
  Ayrıca Lobotomy tedavisine maruz kaldıgı bilinmektedir.Ama bu da yalanlanmıştır.
  Hayatının son yıllarını sefalet ve fakirlik icinde geçiren Frances Farmer1 Ağustos 1970'de gırtlak kanseri nedeniyle öldüğü bilinmektedir.
  Frances Farmer Hayatını anlatan film 1982 yılında Frances adıyla çekilmiş ve kendisini canlandıran Jessica Lange'a bir Oscar ödülü adaylığı kazandırmışdır.
  Kaynak: vikipedi​