Frederick Soddy Biyografisi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Frederick Soddy Hakkında

  Frederick Soddy Kimdir Biyografi


  İngiliz Kimyacı Frederick Soddy İngiltere'nin Essex'teki Eastbourne kentinde 2 Eylül 1877 tarihinde dünyaya geldi. Eğitimine Eastbourne Kollejinde başlayan Frederick Soddy ardından Wales Üniversitesine gitti. 1895'de kazandığı bursla Oxford Üniversitesine kaydoldu. Frederick Soddy 1898 yılında kimya bölümünü birincilikle bitirdi.
  Mezun olduktan sonra 1900-1902 yılları arası Kanada'da McGill Üniversitesi'nde uygulama öğretmeni olarak görev aldı. Frederick Soddy orada yeni keşfedilmiş radyoaktivite üzerine araştırma yapan Ernest Rutherford ile tanıştı. Birlikte yaptıkları çalışmalar sonucunda radyoaktif bozunma teorisi üzerine bir çok makale çıkardılar.

  Frederick Soddy 1903 yılında Kanada'dan İngiltere'ye geri döndü. Londra'daki College Üniversitesi'nde İskoç kimyacı William Ramsey ile birlikte çalışmaya başlayan Frederick Soddy birlikte yaptıkları araştırmada, spektroskopi teknikleri kullanarak radyumun radyoaktif bozunması sonucu olarak helyum ortaya çıktığını gösterdiler. Bu gözlem radyumun veya daha ağır çekirdeklerin bozunmasından ortaya çıkan alfa parçacıklarının helyum ile bağlantılı olduğunu açıklamıştı.

  1904 1914 yılları arası İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi'nde kimyasalların fiziksel özellikleri ve radyoaktivite üzerine öğretmenlik yaptığı dönemde nükleer teknolojiye önemli yararlar sağlayacak katkılarda bulundu. Alfa parçacığı atan bir elementin periyodik tabloda iki sütun gerilediğini önererek Yer Değiştirme Kanunu'na katkıda bulundu. Frederick Soddy'in en önemli çalışması ise izotop kavramıydı. Deneysel sonuçların ışığında aynı elementin kimyasal özellikleri aynı ama atomik ağırlıkları farklı iki ya da daha fazla formda olabileceği varsayımında bulundu.
  Soddy, 1914 yılında kimya profesörü olarak İskoçya'daki Aberdeen Üniversitesi'ne atandı. I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere ordusuna katkı sağlamak için kimyasal çalışmalara ağırlık verdiğinden radyoaktivite üzerine çalışmayı bıraktı.
  1919 tılında Oxford Üniversitesi'ne kimya profesörü olarak atandı ve 1937 yılında emekli oluncaya kadar bu görevde kaldı.
  [​IMG]
  Soddy izotop konusunda getirdiği açıklamalardan dolayı 1921 yılında Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü.22 Eylül 1956 tarihinde hayatını kaybetmiştir.
  Kaynak: vikipedi​