Galileo Galilei Hayatının Özeti

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Galileo Galilei (Galile) hayatı ve buluşları icatları kısa özeti

  Galileo Galilei kimdir? İtalya'da, Pisa'da bir bestecinin oğlu olarak dünyaya geldi. Copernicus'un, dünyanın kımıldamadan duran Güneş'in çevresinde döndüğü görüşünün kabul edilmesinde son derece önemli bir rol oynadı. O sırada gelişmekte olan bir yaklaşımın, bilim konusundaki deneysel yaklaşımın öncüsü olan Galileo aynı zamanda çok yetenekli bir öğretmendi. 17 yaşındayken Pisa Üniversitesi'ne tıp öğrencisi olarak kaydoldu. Katedralde bir iş yaparken, kandillerin rüzgarla sallanmaya başlamalarını bekler, sonra kendi nabzından yararlanarak kandillerin yaptığı hareketlerin süresini tutardı. Bir gün, salınım mesafesi giderek küçüldüğü halde, salınımın hep aynı zaman aralığında gerçekleştiğini gördü. Bu aklına, zaman ölçmek için sarkaçlardan yararlanabileceği fikrini getirdi. Bu fikir, ilk mekanik saatlere temel oluşturdu. Galileo, mekanik ve matematik alanındaki çalışmalarını sürdürmek için Pisa'dan ayrıldı, ama sonra matematik profesörü olarak geri döndü. Daha sonra yaptığı deneyler, Aristoteles'in evren hakkındaki kuramlarının çoğuyla çelişen çok sayıda kanıt ortaya koydu.

  Galileo Hollanda'da teleskopun bulunduğunu öğrendikten sonra, daha güçlü teleskoplar yaptı. 1610'da yıldızlar ve gezegenlere ilişkin gözlemlerini Yıldızların Habercisi'nde yayımladı. Kitap hem sevildi hem de etkili oldu. Kitapta aydaki dağları, zaman zaman Güneş'e doğru dönen kara noktaları anlıyordu. Bunlardan başka, Jüpiter gibi ekseninde kendi gezegenleri dönen gezegenler olduğunu gösterdi. Galileo'nun çalışması teleskopun yararlarını gösterdi. Ama hepsinden önemlisi, büütün bulgularının Copernicus'un ortaya attığı dünyanın Güneş'in çevresinde döndüğü görüşünü desteklemesi oldu.

  Galileo, 1632'de gözlemlerini özetlediği İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog'u yayımladı. Kitap, Avrupa'da büyük bir başyapıt olarak değerlendirildi. Ama İtalya'da, Kilise'nin öğretisiyle çatıştı. Kilise, Dünya'nın Güneş sisteminin merkezinde hareket etmeden durduğunu söylüyordu.

  Galileo, 1633'te sapkınlıkla (Kilise'nin yerleşik öğretilerine aykırı bir görüşü savunmakla) suçladı. Roma'da, Engizisyon dite biline mahkemenin önüne çıkarıldı. Suçlu bulundu ve Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğü biçimindeki görüşünü herkesin önünde inkar edinceye kadar işkence edilmekle tehdit edildi. Yaşlı ve güçsüz görünen Galileo, Engizisyon'un kendisinden istediği şeyi yaptı.Hayatının geri kalanını da köşesine çekilmesi emredildi. Mahkemeden çıkarken, kuramından hala vazgeçmediği için, ''Gene de dönüyor!'' diye mırıldandığı söylenir.