Gazete nedir hakkında kısa bilgi

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Gazete nedir kısaca

  Gazete her gün yayınlanan ve önceki günün haberlerini içeren bir betiktir.
  Ülkemizde birçok ulusal ve yöresel gazeteler vardır. Bunlar çoğunlukla ücretle satılır ve o gün içerisindeki haberleri içerir.
  Gazetelerde haberler sayfalara dağıtılarak basıldığından alışageldik bir haber dizilişi, sayfa seçimi ve sayfa yapısı da vardır. Mesela spor sayfaları okumak için gazetenin arka sayfasından başlarsınız.
  Gazetenin içerlerine baktığınızda her sayfanın ya da birkaç sayfanın birlikte olarak bir konuyu içeren haberleri bir arada taşıdığını görürsünüz.
  İç haberler, dış haberler, magazin haberleri, ekonomi haberleri, spor haberleri gibi konulardaki haberler bir arada yayınlanır.
  Ayrıca bu konularda her gün yazı yazan gazeteciler de vardır. Bu gazetecilere artık köşe yazarı denmektedir.
  Köşe yazarları gazetenin kendilerine adanmış köşelerinde kendi stillerine uygun olarak güncel haber içerikli yorumlar yazarlar.
  Tabiî ki gazeteler haberden başka konular ve bölümler de içermektedir.
  Mesela her gazetenin kendi ilanlar bölümü vardır. Seri ilanlar diye adlandırılan bu bölümlerde okuyucular kelime veya satır basına belirlenen bir ücret karşılığı okudukları gazetenin seri ilanları bölümüne ilanlarını bırakabilirler.
  Günümüzde gazeteler artık internet aracılığı ile de okunabiliniyor. Çoğunlukla internette bedava olan bu gazeteler bazen ücretli olabilen üyelikler de gerektiriyor.
  Türkiye’nin başlıca yerel ve ulusal gazetelerini bedava internetten okuyabilirsiniz.