Gebelikte en çok görülen şikayetler

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 8 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Gebeliğin her döneminde belli şikâyetler vardır. Her ne kadar hamileleri rahatsız etse de çoğu herhangi anormal bir duruma işaret etmeksizin sadece gebelikte görülen fizyolojik değişimlerdir.Ama yine de bazen bu tür yakınmaları gidermek veya daha ciddi problemleri ekarte etmek için müdahale etmek gerekebilir. Gebeliğin erken döneminde ve ilk 3 ayda anne adayının vücudunda birtakım değişiklikler olmaya başlar.

  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlem Özgür Gürsoy, hamilelikte en çok görülen şikâyetler hakkında bilgi verdi:

  Bulantı - Kusma

  Gebeliğin ilk 3 ayında hormonların etkisi ile özellikle sabahları ortaya çıkar. Genellikle 3. aydan sonra şikâyetler azalır, zamanla kaybolur. Sabah yataktan kalkmadan bisküvi, kızarmış ekmek gibi kuru şeyler yemek faydalı olur.. Ayrıca az ve sık yemek yemeli, haşlama patates, ekmek, yumurta, peynir, yoğurt, pirinç pilavı, makarna, dondurma yenebilir, tuzlu leblebi, tuzlu içecekler yararlıdır.

  Sık İdrar Yapma

  Gebeliğin ilk döneminde artan böbrek kan dolaşımı ve hormonların etkisiyle, son döneminde ise bebeğin önde gelen kısmının mesaneye yaptığı baskı sonucunda sık idrar yapma isteği ortaya çıkabilir.idrar yaparken yanma ve idrar renginde değişiklik olması enfeksiyon belirtileridir. Doktora başvurulmalıdır.

  Vajinal Akıntı

  Normalde gebelerde, artan östrojen miktarına bağlı olarak, kokusuz, kaşıntı yapmayan, yumurta akı kıvamında vajinal akıntı görülebilir. Kokulu akıntı, vajende yanma, sarı-yeşil renkli akıntı, kaşıntı, kesilmiş süt kıvamında beyaz renkli akıntı enfeksiyon belirtilendir.

  Varis Oluşumu

  Gebelikte büyüyen rahimin yaptığı basıya bağlı olarak, bacaklarda, dış genital organlarda varis meydana gelebilir. Uzun süre ayakta durulmamalıdır. Önceden varis varsa veya yeni ortaya çıkmışsa gebeliğin erken dönemlerinden itibaren elastik varis çorabı giyilmelidir. Bacaklar yükseğe kaldırılarak dinlendirilmelidir. Oturarak çalışılıyorsa ayaklara düzenli küçük egzersizler yaptırılmalıdır.

  Ödem Oluşumu

  Hormonların etkisiyle vücutta su tutulması, gebelikte görülen ödemin nedenidir. Gebeliğin geç döneminde sadece bacaklarda ortaya çıkan ödem tedavi gerektirmez. Ödem sabahları, el, yüz ve bacaklarda meydana geliyorsa; gebelik zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Tedavi gereklidir. Uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Sıkı lastikli çorap giyilmemelidir. Bacaklar yükseğe kaldırılarak dinlenilmelidir.

  Bacak Krampları

  Kaslarda ani kasılmalara kramp denir. Kalsiyum ve magnezyum eksikliğinde sık görülür.

  Bacaklara masaj yapılmalıdır. Kramp giren yere sıcak uygulanır. Uyanırken bacaklar aniden gerilmemelidir.Yürürken önce topukla yere basılmasına dikkat edilmelidir.

  Memelerde Hassasivet

  Erken ve geç gebelik döneminde rahatsızlığa neden olabilir. 24 saat süre ile uygun sütyen kullanılmalıdır.

  Kabızlık ve Hemoroid Oluşumu


  Hormonal etki ile mide-barsak hareketlerinin gebelikte yavaşlaması ve büyüyen rahimin makat üzerine yaptığı bası sonucu kabızlık ve hemoroid gelişebilir. Bol çiğ sebze ve meyve yenmelidir. Her gerektiğinde beklemeden tuvalete gidilmelidir. Sabah aç karnına bir su bardağı ılık şekerli su içilmesi yarar sağlar. Bol sıvı gıda alınmalıdır. Düzenli egzersiz veya haftada 3 gün yarım saat yürüyüş yapılmalıdır. Demir ilaçları, tok karnına bol sıvı ile alınabilir.