Gece ve Gündüz Nedir Kısaca

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Gece ve Gündüz Ne Demek

  Dünya ,ekseni çevresindeki dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu dönüş esnasında, güneş ışınlarının düşmediği kesim karanlıktadır. Güneş ışınlarının düştüğü kesim ise aydınlık kalır.24 saatten oluşan bir gün boyunca dünyamızın güneşe çevrik yüzünde, güneş ışınları alan kesiminde "gündüz" dür. Aynı anda güneşe çevrik olmayan,güneş ışınları almayan yüzünde ise "gece" dir.

  Dünyanın kendi ekseni çevresindeki dönüşü esnasında önce bir kutbunun, sonra da öteki kutbunun güneşe doğru eğimi, gece ve gündüz uzunluklarının mevsimlere göre değişmesine sebep olur. Aneak, Ekvator hattı üzerinde gece ve gündüz uzunluklarına eşittir. Bunun dışında,gece ve gündüzün uzunlukları dünyanın her yerinde de değişiklikler gösterir.

  Kuzey yarımküresinde en uzun gündüz 21 Haziran günüdür. Güney yarımküresinde, gündüzlerin uzunluğu güneye doğru gidildikçe artar. Kuzey yarımküresinde en kısa gündüz 21 Aralık gününe denk gelir.

  Kuzey Kutbu Güneş"e karşı eğimli durumdayken, burada devamlı olarak gündüzdür. Öte yanda Güney Kutbunda ise devamlı gecedir. Aynı durum Güney Kutbu için de sözkonusudur. Gece ve gündüz uzunlukları arasındaki farkın en fazla olduğu kesimler, Kuzey ve Güney kutupları çemberleri içinde kalır. Çeşitli bölgelerde gece ve gündüz uzunluklarının farklı olmasının nedeni,dünyanın ekseni üzerinde 23° (derece) 27 dakika eğimli bulunmasıdır.İlkbahar ve Sonbaharda, gündüz ve gece uzunlukları eşitliğe yakındır. Kutey Kutbu çemberinde gündüzler Mayıs ayında Ağustos"a kadar 24 saat sürer.