Geçmişten günümüze kullanılan saatler sırasıyla

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Ceren tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Geçmişten günümüze kullanılan saatler sırasıyla

  Zaman ilerleyip teknoloji geliştikçe insanların zamanı ölçmek için kullandıkları saatlerde değişmiştir. Kısıtlı imkanlarla tahmini olarak hesaplanan saat artık son teknolojik ürünler ile anı yakalamayı başarıyor. Geçmişten günümüze kullanılan saatlere sırasıyla bir göz atacak olursak

  GÜNEŞ SAATİ

  Özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, Güneşin görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer, taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yarayan araçlardır.

  SU SAATİ

  Tek çanaktan oluşan su saatlerinde, içi su dolu ve altında bir delik olan çanağın içinden dışarı su boşaldıkça içindeki işaretler zamanın geçişini gösterirdi. Birkaç çanaktan oluşan türlerde ise, su bir çanaktan diğerine doluyordu.

  KUM SAATİ

  Yumurta biçiminde bir cam kaptan diğer bölüme akan kum,iyice kırılıp pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu, cına ya da mermer tozu akması ilkesine dayanan saatlerdir. daha çok kısa zaman dilimlerinin ölçülmesinde kullanılırlardı.

  ATEŞ SAATİ ( MUM SAATİ)

  Petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında, tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi ya da kısalan mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre saatler belirleniyordu.

  MEKANİK SAATLER

  Mekanik saatler için bulunan mekanizma, ağırlığın asılı olduğu ipi ya da zinciri kısa aralıklarla tutan ve bırakan bir vargel düzenidir ve tüm modern saatlerin de ortak özelliğidir

  KUVARS SAATİ

  Enerjisini bir yıl ya da daha uzun ömürlü pilden sağlayan saat türüdür

  ATOM SAATİ

  Hidrojen veya sezyum atomunun potansiyel birer sarkaç olarak kullanıldığı saatlerdir.
   
  Son düzenleme: 25 Şubat 2015