Genetik Varyasyon Nedir? Örnekleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Genetik Varyasyon

  Genetik Varyasyon, tür içerisinde gözlemlenen farklılıklara denir. Varyasyon genetik biliminde kullanılan bir terimdir ve "çeşitleme" anlamına gelmektedir. Bu genetik olay ise canlıların birbirinden farklı olmasına neden olur.

  Genetik Varyasyon, örnekleri;

  Mutasyon, gen yapısında meydana gelen değişmelerle oluşabildiği gibi kromozom sayısı ve yapısında meydana gelen değişimlerle de oluşabilir. DNA hücre bölünmeden önce kendini eşlerken bir hata yaparsa, gen yapısı değişeceğinden canlının özellikleri değişebilir. Değişen bu genlere, mutant gen de denir. Mutasyona neden olan etkenlere ise mutajen denir. Kromozom parçalarının yer değişitirilmesi, parça ayrılması, ters dönmesi, koptuğu yere bağlanması şeklindedir. Çoğu öldürücüdür. DNA ve genlerin yapısında oluşan bu değişimlere; van kedilerinin gözlerinin farklı renklerde olması, renk körlüğü, down sendromu, dört boynuzlu keçi oluşumu örnek olarak verilebilir.

  Modifikasyon, canlılarda meydana gelen, çevresel koşulların da etkisiyle ve kalıtsal olmayan değişimlere denir. Bu değişimlere; yaz aylarında brozlaşan kişilerin kışın tenlerinin renginin değişmesi, düzenli olarak spor yapanların kas yapılarının gelişmesi, farklı ortamlarda yetiştirilen çeşitli boy ve kilolara sahip olan tek yumurta ikizleri örnek olarak verilebilir.

  Adaptasyon, canlıların bulundukları ortam şartlarının değişerek uyum göstermeleri, belirli ortamlarda yaşama ve üreme şansını artırmak amacıyla genetik yapısında meydana gelen değişikliklere denir. Bu değişimler; soğuk bölgelerde yaşayan tilkilerin kulak ve burun yapısının, sıcak bölgelerde yaşanlara oranla daha küçüktür. Küçük olmasının sebebi soğuktan daha az etkilenmesidir. Çünkü, yüzey küçüldükçe ısı kaybı azalır. Bukalemunlar ortama göre renk değiştirirler. Bunun nedeni, hem düşmanlarına karşı kamufle olarak görülebilir bir hedef olmaktan uzaklaşmak, hem de kolay avlanmaktır. Ayı, kurbağa, sincap, fare, yılan, tavşan gibi hayvanların havalar soğuduğu zaman kış uykusuna yatmalarının sebebi, besinin çok az ve sıcaklığın çok düşük olduğu bu dönemi atlatmaktır.