Genotip Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Genotip

  Genotip, Soy yapısı olarak ta bilinen,kişinin kalıtımla aktarılan genetik yapısına verilen addır. Bir başka deyişle genetik bilimidir. Canlılardaki karakteristik özellikler 2 farklı genle meydana gelir. Bu iki genede Alel gen denir.

  İnsanda bulunan genlerin kromozomlara olan etkisi o kişinin karakteristik yani genotip yapısı kalıtsal yapıda olduğunu belirler. Kişinin saf-melez, çekingen, utangaç, agresif, sinirli yada sakin karakteristik özellikleridir. Genotip, fiziksel olarak görülmesi gereken bir özellikler topluluğu değildir. Daha çok manen hissedilen duygu aktarımları yada çiftlerin genleri aracılığı ile belirlenen saf kan mı yoksa melez mi olduklarını belirler.


  Genotipin özelliklerini başlıklar altında toplarsak;
  • Bireylerinin hücrelerinin çocuklarına geçişlerinde hepsi yada belirli kısmı,
  • Organizmadaki çevre yapısının etkisi yada fenotip yapının oluşturtuğu genetik,
  • Bireylerin genetik yapı itibarı ile birbirlerine gen yolu aktarımda bulunduğu,
  Bu şekilde insanoğlu üreme devam ettiği sürece manen karakteristik özelliklerini çocuklarına genler aracılığı ile geçirirler. Bu bazen iki bireyinde genlerinin dengeli bir şekilde dağılımı da olabilir bazende çiftler arsında geni baskın olanların karakteristik özelliklerinin daha çok olması da olabilir.

  Genotipin, geçişi için anne yada baba olarak kesinleşmesi mümkün değildir yada kadın erkek olarak, sadece baskın genin kimde olduğu ancak aktarılan genin çocukta yansımasıyla belli olur.