Girişimcilik Haftası İle İlgili Kısa Yazı

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Girişimcilik Haftası İlgili Kısa Yazılar

  GİRİŞİMCİLİK HAFTASI (Mart Ayının İlk Haftası)

  Girişimcilik Haftası hakkında bilgi. Girişimcilik Haftasının Tarihçesine baktığımızda, Ülkemizde girişim sermayesi kurumunun oluşturulması için ilk çalışmalar kamu tarafından yapılmıştır. Ama ülkemizin ciddi anlamda girişim sermayesi ile tanışması, yurt dışında kurulu bazı girişim sermayesi özel hisse senedi fonlarının ülkemizde yatırım yapmaya başlaması ile olmuştur.

  Girişim sermayesi, yüksek büyüme potansiyeline sahip girişimlere yapılan yatırımı ifade eder. Başka bir anlamda yalnızca şirketlerin kuruluş aşamalarındaki yatırımları kapsamaktadır. Girişim sermayesi kavramı Amerika'da,şirketlerin büyüme ve genişleme dönemlerinde yapılan yatırımlar ise özel hisse senedi yatırımı (private equity) olarak anılmaktadır. Geniş anlamı ile girişim sermayesi ise, şirketlere herhangi bir aşamada yapılan yatırımları ifade etmektedir. Girişim sermayesinin özel hisse senedi yatırımlarını da kapsayacak şekilde kullanılması özellikle Avrupa'da yaygındır.

  Girişim Ortaklığı Yatırım Nasıl Yapılır?

  Yatırım ortaklıkları, kayıtlı sermayeli olarak kurulan ve halka açılmaları zorunlu olan sermaye piyasası kurumlarıdır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun izni ile yatırım yaptıkları alana göre, Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları veya Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları olarak kurulabilmektedirler.

  Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları, kayıtlı sermayeli olarak kurulan ve çıkarılmış sermayelerini esas olarak sermaye ve faiz kazancı elde etmek amacıyla Girişim sermayesi yatırımlarına yönelten halka açık anonim ortaklıklardır. Tescili takip eden bir yıl içerisinde ortaklığın çıkarılmış sermayesinin en az %10'unun, üçüncü yılsonuna kadar %30'unun, beşinci yılsonuna kadar %49'unun halka arz edilmesi zorunludur.