Gökkuşağı Neden Yuvarlaktır?

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 12 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  gökkuşağı nasıl oluşur neden yuvarlaktır

  Gökkuşağı Neden Yuvarlak Olur?
  Gökkuşağının olabilmesi için gökyüzünde güneş olmalıdır.Gökkuşağını görebilmek için de güneşe arkamızı dönmemiz gerekir.Gökkuşağı dediğimiz doğa harikası, güneş ışınlarının bulutlarda ve yağmur damlalarında kırılması ile meydana gelen meteorolojik bir olaylardan biridir. Gökkuşağında 7 renk görülür. Bunlar: kırmızı, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor ve turuncudur.

  Gökkuşağı Niçin Yuvarlak ?


  Genellikle yarım çember olarak görünmelerine karşın, bir dağ tepesinde veya uçakta bakıldığında çember biçiminde görülebilir.Gökkuşaklarının en çok göründüğü zaman ikindiye doğrudur. Özellikle sağanak yağışların ardından sonraki zamandır.Gökkuşağı daima güneşin tam karşısında olan kısımda gözükür.

  Gökkuşağının bir çember şeklinde olduğunu belirttik. Bunun nedeni ise dünyanın yuvarlak olmasından dolayı değildir. Bir tek sebebi var, o da ışıkların damlalarda birer birer kırılmasıdır.
  [​IMG]

  Resimde gördüğümüz gibi herhangi bir damlaya gelen güneş ışığı mordan kırmızıya kadar sırayla kırılır. Ama bu kırılan ışınlardan sadece biri gözümüze ulaşabilir. Diğerleri ise görüşümüzün dışındadır. Damlalardan en üstte bulunan gözümüze kırmzı, alttakilerde mor ışık olarak ulaşır.

  Gözümüze ulaşan bu kırılmış ışınlar bir çember üstünde bulunan ışınlardır. Diğerleri gözümüzün görüş alanı dışında kalır. Böylelikle bizler gökkuşağını bir çember şeklinde yani yuvarlak görürüz.

  [​IMG]