Gram Negatif Bakteriler Hakkında Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Gram Negatif Bakteriler

  Gram Negatif Bakteriler, Öncelikle bakteri tek hücreli mikroskopik canlı olarak bilinen insanda, hayvanda, doğada, toprakta, suda ve bitkilerde çok miktarda olan bir canlıdır. Bakteriler bölünerek çoğalan ve çekirdeksiz, klorofilsiz 1-6 mikron büyüklüğünde gözle görülmeyen canlılardır. Gram negatif bakteriler alkolle yıkandıkları zaman mavi renk tutmaya devam eden bakterilerdir. Gram boyama esnasında kristal boyasını tutamayan bakteri türleridir. Gram boyama testi sırasında boya eklenir bu boya gram negatif bakterilerini çeşitli renklere boyamaktadır. Bu renkler pembe ve kırmızı bu test sonucunda hücreye göre çok farklı olan iki çeşit bakteri türünü ve tipinin ayırt edilmesi faydalıdır. Gram negatif bakterilerinin çoğunluğu hastalık oluşturan mikrop olarak bilinir. Bu gram negatif bakteriler hücre duvarında lipopolisakkarit (toksit oluşturan bileşikler) sebebi ile oluşmaktadır. Bu mikroorganizmalar sorun olmaya hızla devam etmektedirler. Ayrıca hasta olanlarında hayatlarını tehdit etmeye devam eden bakterilerdir. Gram negatif bakterileri antibiyotik ilaçlara çok dayanıklılık göstermektedir. Antibiyotiklere direnç göstererek enterik bakterilerin oluşmasında ve toplumda kazanılan enfeksiyonların yanında büyük sıkıntılar oluşturmaktadır. Gram negatif bakteriler alınan antibiyotik ilaçları kendi içerisinde enzim üreterek antibiyotiklerin yıkılmasına ve antibiyotiğin bağlanma bölgesinde değişiklik oluşturması, gram negatif bakteriler gelişerek antibiyotik ilaçlarına karşı direnç göstermesi, dış membranda ya da porinlerde değişim yaparak antibiyotik ilacının geçirgenliğin azaltarak direnç göstermektedir. Gram negatif bakterilerinin direncini saptamak için hemen, hemen her laboratuvarda yapılmaktadır. En ileri tetkiklerin yapılması için GSBL tayini bakterilerin bulunmasında çok önemli yöntemdir. Bu GSBL ile fenotipik ve genotipik testler yapılır. Fenotipik testler mikrobiyoloji laboratuvarlarda yapılmakta genotipik testler ise araştırma laboratuvarlarında yapılmaktadır.

  Gram Negatif Bakteri Türleri: Proteobacteria türleri içinde en önemli olanlar Legionella, Enterobacteriaceae, Helicobacter, Pseudomonas, Stenotrophomonas, Salmonella ve Escherichia colidir. Bkateri türleri arasında menenjit enfeksiyonu yapan faktör Neisseria meningitidis, bel soğukluğu enfeksiyonu yapan faktör Neisseria gonorrhoeae ve solunum sistemi enfeksiyonu faktörü ise Moraxella catarrhalis olarak bilinir.

  Gram Negatif Bakteri Özellikleri: Dış zarında çeşitli moleküller içeren Porinler bulunmaktadır, Flagella dört halkalıdır, sitoplazmik bulunur, Hücre duvarında gram pozitifelere oranla ince peptidoglikan bulunur, Dış zar arasında ve Peptidoglikan katmanında periplazmik boşluk bulunur, Teikoik asit yada lipoteikoik asit bulunmaz, Peptidoglikan dışarısında lipopolisakkarit zarı bulunur ve çekirdek ve O antijeni içermektedir, S katmanı peptidoglikana dış zara bağlıdır ve lipopolisakkarit katman mikroorganizmanın toksit etki kazandırmaktadır, ince peptidoglikan tabakasına sahiptir, gram boyama sonrası pembe renk olarak görünür, dış zara sahiptir.
  Gram negatif bakteri kokları
  Kingella;
  Küçük basiller halindedir, hareketsiz, pozitif olan glikozdan asit üreten ve kolonileri kayma gösteren bakterilerdir.
  Neisseria; Bu bakteriler kok ve çift, çift veya zincirler halinde görülür sporsuz ve hareketsiz bakterilerdir.
  Branhamella; Genellikle orta kulak enfeksiyonlarında etkili olan bakterilerdir. Vücut bölgesinde boğazda bulunduğu için menenjit, franjit yaparlar.
  Acinetobacter; Doğada her yerde yaygın olarak görülen bakteri çeşididir. Akciğer ve idrar yolları enfeksiyonlarından sorumludur. Boyutları 1.5-2.5 civarında bulunur zincirli veya çift kok görünümündedir hareketsiz ve sporsuzdur aynı zamanda kapsüllü bakterilerdir.
  Moraxella; Bu bakteri ısıya ve kuru ortamlarda dayanıksız bir türdür. Üremesi çok zor bir bakteridir.