Guguk Kuşu Ne Demek

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Guguk Ne Demek

  Guguk, Cuculiformes takımının Cuculidae familyasının Cuculinae ve Phaenicophaeinae alt familyalarını oluşturan kuş türlerinin ortak adı. Guguklar bütün yeryüzüne yayılmıştır; ama Eskidünya’mn tropik bölgeleri türce en zengin olan yerlerdir. Genellikle sık bitki örtüsü arasında yaşayan bu ürkek kuşlar ortalıkta pek görülmezler, varlıkları daha çok ötüşleriyle anlaşılır.
  Gugukların tüyleri genellikle boz ve kahverenginin soluk tonlarındadır; ama birkaç türünde göz alıcı ak ya da parlak icızıl benekler bulunur. Parlak gugukların tüyleri (Chrysococcyx ve Chalcites) kısmen zümrüt yeşili, bazı tropik türlerin sırt ve kanatlan yanardöner mavidir. Gugukların kuyruktan uzun, göçmen olan birkaç türü dışında kanatları kısadır. Genellikle kuyruk teleklerinin uçları beyaz, bacakları orta uzunlukta, gagaları oldukça küt ve bazen aşağı kıvnktır. Başparmakları geriye doğru kıvrılır. Gugukların en iyi bilinen özelliği yuva asalağı olmalarıdır. Bu özellik Cuculinae altfamilyasmın bütün üyelerinde (47 tür) ve Phaenicophaeinae (Neomorphinae) alt familyasının üç türünde görülür. Ana guguk yumurtalarını, her biri ayn bir yuvaya olmak üzere öbür kuş türlerinin yuvalarına bırakır. Yumurtadan çıkan guguk yavruları bu yuvadaki erkek ve dişi tarafından büyütülür. Cuculinae altfamilyasmın üyelerinde, yuva asalaklığını başanlı kılan yumurta benzeşmesi gibi çeşitli uyarlanma biçimleri gelişmiştir. Bir guguk türünün belli türdeş topiuluklan, yumurtalarını genellikle hep aynı kuş türünün yuvasına bırakır ve yumurtaları da bu kuş türünün yumurtalarına benzer. Ayrıca dişi guguk kendi yumurtasını bırakırken yuvadan bir ya da birkaç yumurtayı dışarı atar. Böylece yuva sahibinin yuvaya yabancı bir yumurta konduğunu anlama olasılığı azaltılmış olur. Yavru guguğun yumurtadan çıktıktan sonra yuvadaki öbür yumurta ya da yavruları dışarı iteklemesi de sık görülen bir davranış biçimidir.
  Gugukların en iyi bilinen türü, Eski dünya’da geniş bir dağılım gösteren bayağı guguktur (Cuculus canorus). 33 cm uzunluğundaki bu guguğun üst kısımları boz, göğsü ve karnı beyaz üzerine enine siyah çizgilidir. Palearktik bölgeye yazın gelerek ürer, kışı Etiyopyen ve Oryantal bölgelerde geçirir. Daha çok, ormanları ve ağaçlık bölgeleri yeğlemekle birlikte çok çeşitli ortamlarda görülebilir. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu dışındaki bölgelerde ürer. Phaenicophaeinae alt familyasnın yuva asalağı olmayan türleri arasında Kuzey Amerika’da yaygın biçimde yaşayan sarı gagalı guguk (Coccyzus americanus), kara gagalı guguk (C. erythropthalmus) ve Orta Amerika’dan Güney Amerika’nın kuzeyine kadar uzanan bölgede yaşayan mangrov guguğu (C. minör) sayılabilir. Aynı altfa- milyanm Orta ve Güney Amerika’da yaşayan 12 türü daha vardır. Bunlardan bazılan Piaya ve Saurothera cinslerine girer. Eski- dünya’daysa Phaenicophaeinae altfamilyasından 13 tür yaşar. Derme çatma yuvalar yapan bu altfamilyanın erkek ve dişileri ortaklaşa kuluçkaya yatar ve yavruların birlikte büyütür. Bazen Cuculidae familyasının bütün üyeleri guguklar ya da gugukgiller adı altında toplanır.