Gül Kokulu Sokaklar..

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 6 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Şehrim, şehirlerim gül kokar. Peygamber kokar.Medine kokar,Mekke kokar.Osmanlı'ya bayram gelmiştir gül kokar şehirler,gül kokar İstanbul.Şehir aklanır paklanır;adeta gül sularıyla yıkanır.
  Baştan sona mahalle mahalle her köşesine gül suları dökülür.Bayram üç günlük misafir olsa da bir günde geliveren bir misafir değildir.O şehirlerimizin,coğrafyamızın,medeniyetimizin,evlerimizin, gönüllerimizin,hayatımızın misafiridir.Öyle konmalıdır ki hiç gitmemesiye kendi gitse tadı kalasıya.
  Yenilenen dostluklarıyla,hatırlattıklarıyla;mutlu ettiği çocukları,sevindirdiği fakirleriyle kendi gitse de tadı kalır yadigar. Tadı kalsın diye hazırlıklar çok önceden başlar.Şehir temizliği,ev temizliği derken bayramlıklar ve bayramın vazgeçilmezi çeşit çeşit tatlılar...

  Sokak aralarına çocuklar için kurulan seyyar oyuncaklar,Karagöz-Hacıvat oyunları,cambazlar, macun satıcıları,kağıt ve pamuk helvacılar,baloncular,atlıkarıncalar...

  Bir yandan ramazanı uğurlayacak olmanın hüznü bir yandan bayramı karşılamanın tatlı telaşı...

  Bayram arefe günü top atışlarıyla başlar ve üçüncü gün ikindi sonrası top atışlarıyla uğurlanır..

  Osmanlı'da böyledir bayramı karşılama. İçinde buruk bir hava eserken çocuklarla çocuk olursun.Bir yanın ağlar belki bir yanın güler.

  [​IMG]