Gün içinde en çok kullanılan atasözleri ve anlamları nelerdir

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Deniz tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Gün içinde en çok kullanılan atasözleri ve anlamları

  Kaçan balık büyük olur: Bu atasözünde hayatta yakaladığımız fırsatları değerlendirmediğimiz zaman kaçırdıklarımızın değerini anlatmaktadır.

  Arpa eken buğday biçmez: Bu sözde de yapılan kötü davranışların karşılığı olarak iyilik göremeyeceğimiz anlamını taşımaktadır.

  Balık baştan kokar: Başımızdaki büyüklerin yapmış olduğu olumsuz davranışlar yüzünden diğerlerinin de davranışlarını etkiler.

  Her taş baş yarmaz: Her korktuğumuz durum tehlikeli olduğu anlamına gelmez.

  İki cambaz bir ipte oynamaz: Bir iş üzerinde iki kişi karşılaşırsa bu durum pek doğru olmaz. Birinin bu işten çekilmesi gerekir.

  En çok kullanılan deyimlerde örnekler verecek olursak;

  Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş: Belkide en çok duyduğumuz sözlerden bir tanesidir. Birbirine yakışan yada uyum sağlayan kişileri tarif etmek için kullanılmaktadır.

  Dilimde tüy bitmek: Bir kişiye bir şeyler anlatırken o kişi bu durumu bir türlü anlamadığında kullandığımız bir sözdür. Dilimde tüy bitti neden anlamıyorsun gibi.

  Baltayı taşa vurmak: Bir müsabakada olduğumuzu farz edelim ve karşımıza bizden çok daha iyi bir rakip çıkıyor. Bu gibi durumlarda kullanılan bir sözdür.

  Ne oldum dememeli ne olacağım demeli: Bu gün yakalanılan başarıların devamını getirmek için kullanılan bir sözdür.

  Adı çıkmış dokuza inmez sekize: Bu sözde de yapılan bir hatanın insanın karşısına sürekli çıkacağı anlamını taşımaktadır.