Güneş pilleri nasıl çalışır kısaca

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Bahar tarafından 25 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Güneş pilleri nasıl çalışır

  Güneş enerjisi ile çalışan, pile ihtiyaç duymayan ve bazı modellerinde açma-kapama düğmesi dahi olmayan hesap makinelerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu cihazlar yeterli güneş ışığı oldukça sonsuza dek çalışabilirler. Biraz daha büyük boyutta olan güneş pillerini etrafınızda, otobüs duraklarında tabela aydınlatmalarında veya diğer başka yerlerde görmüş olabilirsiniz. Bu güneş pillerini günlük hayatta görmek çok da zor değil eğer nereye bakacağınızı biliyorsanız.

  Aslında güneş pillerinin kullanılmaya başlaması 1958'lere kadar uzanıyor. İlk başta bu güneş pilleri uzay istasyonlarında çok da komplex olmayan yöntemlerle en basit halinde kullanılıyordu. Fakat günümüzde güneş gözlüklerinden tutun, elektrikli araba şarj istasyonlarına kadar hayatımızın her noktasına girmiş bulunmaktadır.

  Güneş devrimi olarak adlandırılan biraz da hayal aleminden oluşan söylentiler, bir gün elektiği bedava olarak güneşten kullanacağımız söylentileri yıllar boyu konuşulur durur. Aslında bu hayal çok da zor değil çünkü güneşli bir günde güneş ışınları 1 metrekare alana yaklaşık 1000 watt enerji bırakır. Eğer bu enerjiyi doğru bir şekilde kullanabilseydik, şu anda tüm evlerimizde bedava elektrik kullanıyor olurduk.
  Günlük hayatta karşılaştığınız güneş pillerine photovoltaic(PV) hücreler adı verilir. 'Photo' ışık anlamına 'voltaic' de elektrik anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi bu photovoltaic(PV) hücreler güneş ışığını direkt olarak elektriğe dönüştürür. Photovoltaic(PV) hücrelerin elektriksel olarak birbirine bağlandığı ve bir çerceve içinde olan haline Güneş Paneli denir. Bu güneş panelleri binlerce photovoltaic(PV) hücrelerden oluşur ve bunları yolda, binalarda görebilirsiniz. Bu güneş panellerinin de bir araya getirilmesiyle futbol sahası büyüklüğünde güneş tarlaları oluşturulur. Bu alanlardan elde edilen enerji gerçekten çok yüksek değerdedir.

  Photovoltaic(PV) hücreler yarı iletken olan silikon gibi endüstri de sık kullanılan özel maddelerden yapılır. Güneş ışıkları Photovoltaic(PV) hücrelere çarptığında güneş ışığının belli bir kısmı yarı iletken malzeme tarafından emilir. Bu enerji elektronları serbest bırakır ve kolayca hareket etmelerini sağlar. Photovoltaic(PV) hücrelerin içinde bir yada daha fazla elektik alanları vardır. Bu alanlar, güneş ışığı emilimi tarafından serbest bırakılan elektronları belirli bir yönde ilerlemelerini(akmalarını) sağlar. Bu elektron akışına akım denir ve bu akım Photovoltaic(PV) hücrelerin tepesine ve altında bulunan metal iletkenler sayesinde dış ortamlarda çeşitli cihazları çalıştırmak için kullanılır. Bu akım ve Photovoltaic(PV) hücrelerin voltajı toplam oluşacak gücü belirler.