Günlük Tutmanın Faydaları Nedir

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve webkolik tarafından 14 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Günlük tutmak bize ne gibi özellikler kazandırır.Günlük tutmanın faydaları nelerdir? Günlük Tutmanın Faydası Günlük Tutmak yararlımı mıdır ?

  Bazı Bilim adamlarına göre kişinin günlük tutması ile mutluluk öğrenilir. Mutlu olmak için değişik yollar aranır. Alman Bunte dergisinden uzman Wilhelm Schmid Bode mutluluk reçetesinde "insanın gerçek mutluluğu dışarıda değil, kendi içinde aramalıdır. Günlük tutarak mutlu anları kalıcı hale getirebiliriz" deniliyor.

  Günlük tutmak kendimizi unutmamızı engeller, neleri sevip neleri sevmediğimizi ortaya çıkarır. Günlük tutarak kendimizle konuşup, kedimizi kandırma ihtimalimiz düşük olur. olayları gerçekçi olarak yazarız ve kendi hatalarımızı da daha fazla görürüz.

  Günlük tutmak kendimizi izleme şansı verir, daha tutarlı bir hayat süreriz.
  Günlük tutarak kendi çizgimizi biz belirleriz ve hedefimizi daha gerçekçi olarak ortaya koyarız.

  Günlük varlığımızı, yerimizi ve hedefimizi bize daima hatırlatır. Başarının anahtarı kendini tanımak ve hedefini ayakta tutmaktır, günlük tutmanın başarıya etkisi çok büyüktür. Günlük tutmak nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi daima canlı tutar. Ancak günlük tutmanın kuralları nelerdir ?

  Yapılan araştırmalar günlük tutmada artış olduğunu göstermiştir. Bu artış internette günlük tutma oranlarından kaynaklanmakta. Bu çok sevindirici çünkü günlük tutmak ayrıca iletişimi, dil, dilbilgisi, yazma, yaratıcı olma ve hayatını düzenleme becerisini artırır. Ancak günlük tutma kuralları nelerdir:

  1- Günlük tutarken bilgilerin kalıcı olduğu unutulmamalıdır.
  2- Günlük tutarken sevgi ve nefretlerimizi ılımlı, sakin ve hoşgörülü olacak şekilde yazmalıyız.
  3- Günlük tutan kişilerle rekabet etmemeliyiz.

  Farklı olduğumuzu unutmadan ve kendimizi tanıma ortamı yaratarak hayal güclerimizi ayakta tutacak şekilde günlük tutmalıyız.
   
 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Cevap: Günlük Tutmanın Faydaları Nedir

  Benim günlük tutmak gibi bir alışkanlığım hiç olmadı ama günlük tutanı da fazla görmedim. Çok az kişi vardır günlük tutan. Hani derler ya söz uçar da yazı kalır diye. İşte günlük tutmanında faydasını sadece bu sözle açıklamak yeterlidir.