Günlük Yaşamda Stresle Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hemen hepimiz yaşamımız boyunca belirli dönemlerde az - çok stres yaşadığımıza göre stresle başa çıkma yollarını öğrenmeli ve bu yolları kendi hayatımızda da uygulamalıyız. Stresle baş etmenin yollarından bazılarını aşağıda bulacaksınız.

  - Geleceğe dönük hedefler gerçekçi olmalıdır. Yakın vadede gerçekleşmesi çok zor görünün hedefler stresimizi artırır ve yeni hedefler koyma, çalışma isteğimizi köreltebilir.
  - Hergün kendimize en azından bir yarım saat vakit ayırmak, bu süre içerisinde sevdiğimiz bir uğraşla ilgilenmek rahatlamamıza yardımcı olur. Stresle baş etme gücümüzü de artırır.
  - Düzenli beslenme ve düzenli uyku, strese karşı toleransı artırır. Bu nedenle hergün yeterli miktarda uyumaya ve dengeli beslenmeye de özen göstermeliyiz.
  - Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, stresi azaltmaz, aksine daha fazla artırır. Yaşamımızın her döneminde bu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız.
  -Hayatta her daim aksilikler olabileceğini unutmamalıyız. Bir aksilikle karşılaştığımızda daha esnek olmaya çalışarak bunun ortaya çıkardığı yeni duruma adaptasyon yeteneğimizi geliştirebiliriz.
  - Yaşamda herşey kontrolümüz altında değildir. Gerektiğinde kontrolümüzün olmadığı olaylara karşı da kabullenici olmanın hayatımızı kolaylaştıracağını bilmeliyiz.
  -Sosyal hayat, stresten uzak kalmaya yardımcı olur. Yakın arkadaşlarla vakit geçirmek, güvendiğiniz arkadaşlarınızla sorunlarınızı paylaşmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  - Düzenli günlük tutmak, duygu ve düşüncelerimizi yazmak olumsuz olayların yükünden bir parça da olsa kurtulmamızı sağlar.
  -Stresle başa çıkamadığınızı düşündüğünüzde bir uzman desteği almak doğru bir davranış olacaktır.