Gut Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Demir tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Gut Hastaları İçin Şifalı Bitkiler

  Özellikle fazla et yiyen ve içki içenlerde fazla görülür. 30 yaş üzeri erkeklerde daha fazla görülür. Eklemlerde kristaller halinde ürik asit birikmesine bağlıdır. Ürenin böbrekler tarafından idrarla dışarı atılmaması sonucu ürenin kana karışması da aynı sonucu doğurur. Gutla beraber hipertansiyon, böbrek taşları, böbrek yetmezliği ve şişmanlık görülür. Dizlerde, dirseklerde ve başparmaklarda ağrı fazladır. Diz, dirsek, parmak ve ayak eklemlerinde görülür. En çok ayak başparmak eklemlerinde görülür.

  Gut hastalığında tedavi: hasta kilo vermeli, proteince zengin yiyeceklerinden uzak durmalı ve rejim yapılmalıdır. Gut hastaları aşırı yemek yememeli, yağ ve şekeri azaltmalıdır. Hemen aspirin almak yanlıştır.

  Gut hastasının tüketebileceği gıdalar ve tüketemeyeceği gıdalar

  Karaciğer, beyin, pastırma, sucuk, sakatatlar, tam yağlı peynirler, tam yağlı süt, et, balık, tavuk, sulu yiyecekler, patates kızartması, kuru yemişler, mercimek, nohut, kuru fasulye, bakla, bezelye, kuşkonmaz, karnabahar ve ıspanaktan günde sadece bir porsiyon tüketebilir.
  Maydanoz, kereviz, lahana, kiraz, havuç, erik, siyah turp, armut, limon suyunu fazla içmelidir.
  Ahududu, yer elması haşlaması yemek faydalıdır. Ahududu gut için faydalıdır.
  Alıç gut hastalığı için faydalıdır.
  Atkuyruğu gut hastalığı için faydalıdır.
  Ardıç meyvelerinin suyu hemorid, gut, akne, sistit ve artrit için kullanılır.
  Çiğdem tohumundan gut hastalığının ağrısını giderici preparat hazırlanır.
  Çörekotu bal ile karıştırılır ve yenir. Çörek otu yağının kür halinde 8–10 hafta yemeklerle beraber bol su alınarak tüketilmesi tavsiye edilir.
  Elma suyu gut, romatizma ve mide rahatsızlıklarına faydası vardır.
  Enginar gut hastalığına faydalıdır. Çiçekleri, tohumu ve kökünden oluşan karışım çay gibi demlenir. Bal ile hazırlanan karışım yemeklerden önce ve yatmadan önce yenmelidir. Yemeği yapılır.
  Farekulağı gut ve sarılık hastalıkları için kullanılır. Isırgan otu gut hastalığı için kullanılır.
  Kapari gut hastalığına faydalıdır.
  Kayın romatizma ve gut hastalığı için kullanılır.
  Kiraz çok kiraz yenmesi, gut hastalığı riskini düşürür. Lavanta gut hastalığında faydalıdır. Maden suyu içmek faydalıdır. Menekşe çayı ve keten tohumu çayı içilir. Mısır püskülü gut hastalığına faydalıdır. Rezene çayı içilir.
  Sedef otu öğütülür ve ağrıyan yerlere sürülür,
  Tavşan kirazı gut hastalığına faydalıdır.

  Yiyemeyeceği gıdalar
  Şekerli, acılı, sirkeli ve tuzlu yenmemelidir. Şeker yerine bal kullanılmalıdır. Midye, paça, koyun, hindi ve kırmızı et yenmemelidir. Diğer etlerde azaltılmalıdır. Yağlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. İdrar arttırmak için bol su içilmelidir.