Güzel Ahlak Başa Taçtir

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 5 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Güzel Ahlak Başa taçtir..

  Ben ancak mekarim-i ahlakı (güzel ahlakı) ıslah etmek ve tamamlamak için gönderildim.

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) ahlakın en yüce özelliklerin sahibiydi. Ümmetine de en güzel ahlak kurallarını öğretmiş, onları ilmi ve ahlaki olarak fazlası ile yükseltmeye çalışmıştır. İnsanda hem meleki hem de hayvani güç bulunmaktadır. Eğer bir insan güzel ahlak sahibi olursa örneğin, kendisinde adalet,şefkat, istikamet ve kalp inceliği gibi güzel hasletler bulunursa meleki sıfatı kazanmış demektir.Aksine fena ahlak ile kendini lekelerse mesela cimrilik hainlik kibirlenme, zevk ve eğlenceye düşkünlük, zulüm yoksulluk ve kalp katılığı gibi insanlığa yakışmayan huylar bulunursa hayvani sıfatın derecesine alçalmış olmaktadır.
  İnsanlar kendi şerefini muhafaza etmeyi ve melekiyet derecesine yükselmeyi arzu ediyorsa fena huyları bırakmalıdır. Efendimizin kutsi emir ve tavsiyelerini daima göz önünde bulundurmalı, muazzam ve mübarek ahlakını düşünmelidir.Ahlakını güzelleştirmeye güzel huylar kazanmaya çalışmalıdır.

  En güzel ahlaki özelliklerin nurlu bir sembolü olan Peygamber-i Zişan Efendimiz, ümmetinin değerini yükseltmek için onlara en yüksek ahlakı tavsiye buyurmuş ve bu yüksek ahlak ile vasıflanmanın yollarını mükemmel bir şekilde göstermiş, bu hususta da tam olarak muvaffak olmuştur.Velhasıl ahlak çok önemlidir.

  İnsanın kemali ahlak iledir.

  Alemin düzeni ahlak iledir.

  Ahlaka değer verip bakılmayınca, Edebin bulunduğu semte gidilip de edep sahibi olunmayınca,

  Alemde birçok ilim ve kültür adamı,

  Cehaleti, ilimlere tercih ediyorlar.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...