Hac Nedir Niçin Yapılır

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Hac Nedir Hakkında Bilgi

  Hac, İslâm’ın beş şartından birisidir. Hem mali, hem bedeni bir ibadettir. Mali bir ibadettir, çünkü Hacca gitmek için çeşitli masraflar ve harcamalar yapılır. Bedeni bir ibadettir zira insanın bizzat kendisi o yolculuğa çıkar.

  Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de: “Hacca gidip gelmeye gücü yetenlere Allah için Kabe’yi ziyaret etmek farzdır.” buyurmuştur.

  Kabe, Mekke şehrindeki mukaddes binadır. Hacılar senenin belli gününde oraya gider, ihrama girip Arafat’ta vakfeye durur ve Kabe’yi tavaf ederler. Bunlar haccın farzlarıdır. İhram, hacının bazı helal şeyleri kendine haram kılması ve iki dikişsiz elbiseye bürünmesidir. Arafatta vakfe ise, Mekke yakınında bulunan Arafat Dağı’nda, Kurban Bayramı’nın arefesinde, bayramın birinci günü fecrin doğuşuna kadar olan zaman içende, velevki bir dakika bile olsun durmaktır.

  Kabe’yi tavaf da, Arafat’taki vakfeden sonra bayramın birinci günü başlayıp ömrün sonuna kadarlık bir süre içinde Kabe’yi ziyaret etmektir.

  Hacca gitmenin çok büyük sevabı vardır. Gücü yettiği halde, bu görevi yerine getirmeyenler günahkâr olurlar.

  Hac sayesinde senenin belli günlerinde de olsa dünyanın dört bir yanından gelen, renkleri, dilleri ve ırkları ayrı Müslümanlar kaynaşır, birleşirler. İslâm kardeşliği gönülleri kaplar. İyilik, fedakârlık ve karşılıklı yardımlaşma duyguları gelişir. Müslümanlar birbirlerinden haberdâr olurlar.

  Hac aynı zamanda insanlara kıyamet gününü de hatırlatır. Oradaki kalabalık sanki mahşer kalabalığı gibidir. Düşünebilen insan için o ziyaretin manası çok büyüktür.

  Hacca gidenler Kabe’yi gördükleri gibi, sevgili Peygamberimizin mübarek kabirlerini de ziyaret ederler. Peygamberimizin kabri ve mescidi Medine şehrindedir.