Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Mira tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Hacet Namazı Kılınışı

  Her ihtiyacını Allâh'a arzeden ve her fırsatta O'nu zikredip yücelten Rasul-i Ekrem -sallallâhu aleyhi ve selem- her hangi bir ihtiyacı olan kimselere iki rek'at namaz kılmalarını tavsiye etmiştir:

  Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

  Hacet Namazı, iki, dört ya da on iki rekât şeklinde kılınabilir. Efendimiz’in (s.a.s) rivayetine göre ilk rekâtta Fatiha’dan sonra üç defa Ayetel-Kürsî, diğer rekâtlarda Fatiha’dan sonra sırasıyla birer defa İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur. Hacet namazı bitince Allah’a hamd ve sena, Resûlullah’a salat ve selamdan sonra, peygamberlerin duaları da eklenerek bir hacet duası okunması sünnettir.

  Hacet namazının ne zaman, nasıl kılınacağı ve ne okunacağı hususunda insan,ruh haline göre hareket edebilir. Öyle ki bazı sıkıntılar ve istekler anlık olabilir.Hacet Namazı bir haksızlığa uğrandığında, bir eşya kaybolduğunda, merak edilen bir kimseden haber alınmadığında bu namaz kılınıp dua edilebilir.Eğer geniş zamana yayılan bir dert veya arzu varsa Yatsı veya teheccüt namazından sonra hacet namazı kılınır.

  Hacet Namazına niyet edilir. Namazda asagidaki ayetler okunur:

  - Rekâtta: Subhaneke Fatiha 3 Âyetel Kürsî

  -Rekâtta: Fatiha Ihlâs Felâk Nas.

  - Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü salli +barik

  - Rekâtta: Subhaneke Fatiha Ihlâs Felâk + Nas.

  -Rekâtta: Fatiha Ihlâs Felâk Nas.

  Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü Allahümme salli Allahümme bârik Rabbenâ duaları okunur.

  hacet-namaz-.jpg