Halı Temizliğinde Dikkat Edilecekler

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 22 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Halı temizliğinde dikkat edilecekler nelerdir?


  Halı temizliğinde nelere dikkat edilmesi gerekir, ne yapmanız konusunda ipuçları için aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz. Evimize gelenlerin dikkatini çeken ilk detay, evin temizliği ve düzenidir.Bu durum bizim için çok iyi bir izlenim bırakır. Ev işleri arasında en çok zaman alan da halıların temizliğidir. Her hafta elektrikli süpürge ile halı temizlemek uygundur ancak bazen kir derinlere işler.

  İşte halılarınızı ve kilimlerinizi temizlerken dikkat edilmesi gerekenler sırasıyla şöyle;


  Lekeleri önleyin

  Önlemek her zaman düzeltmekten daha kolaydır. Mümkünse, halınızı temiz kullanın, ayakkabılarınızla girmeyin, düzenli olarak temizleyin ve oluşan lekeleri hemen çıkarın. Eğer eve ayakkabınızla giriyorsanız girişte paspas bulundurun. Böylece ayakkabınızdaki tozların halınıza işlemesini önlersiniz.

  Halınızın ya da kiliminizin malzemesini bilin

  Halınızın ya da kiliminizin malzemesini bilmek çok önemlidir. Sentetik halılar için ayrı, yün halılar için ayrı malzeme kullanmalısınız. Temizleyici alırken, halınızın ya da kiliminizin etiketini kontrol edin ve uygun bir temizleyici satın alın.

  Lekeye kompres yapın

  Halı temizlemek için en iyi yöntemlerden birisi lekenin üzerine kompres yapmaktır. Silerek temizlerseniz, zamanla halının dokusu yıpranacak ve halı eskimiş görünecektir. Lekenin üzerine kompres yaparak çıkarın ve artıkları temizlemek için de toz temizleyici kullanın.

  Sıcaktan koruyun

  Halınızı temizlemek için diğer bir öneri, halıyı sıcağa maruz bırakmamaktır. Lekeleri kurutmak için herhangi bir kurutucu kullanmayın. Bu, lekenin iyice yerleşmesini sağlayacaktır.

  Küfleri temizleyin

  Eğer halınız küflenirse, hafif küf çıkarıcı ya da hidrojen peroksit karışımı kullanabilirsiniz. Temizlik maddesini öncelikle halınızın görünmeyen bir köşesinde test edin böylece halınızın rengine zarar verip veremeyeceğini görmüş olursunuz.


  Küfü önleyin

  Eğer halınız ıslanırsa, pencereleri açın ve halının bir an önce kurumasını sağlayın. Böyle basit önlemlerle halınızın ömrünü uzatmış olur ve temizliğini daha da kolaylaştırırsınız. Halı küflenirse, temizlemesi çok daha zor olacaktır.


  Düzenli olarak elektrikli süpürge kullanın

  En iyi temizlik, halınızı düzenli aralıklarla elektrikli süpürgeyle temizlemektir. Ancak hızlıca süpürürseniz kirlerin çoğu halıda kalacak, zamanla birikecek ve halıya zarar verecektir. Kiri olabildiğince çekmek için halının her bölgesini iyice temizleyin ve üzerinden birkaç kez geçin.

  Düzenli olarak şampuan kullanın

  Hafif halı şampuanıyla düzenli olarak halınızı şampuanlayın. Sadece inatçı lekeler olduğunda ağır şampuanları kullanın. Halınızı temizlerken, diğer yüzey temizleyicileri ya da temizlik malzemeleri kullanmayın. Çamaşır suyu katkısı içeren temizleyiciler halınızın rengini bozacaktır.

  Kötü kokuları yok edin

  Halı şampuanı, halınıza yerleşmiş kötü kokuları da yok edebilir. Kötü kokan bir halı, evinizi de kokutabilir. Bu nedenle önleminizi en başından alın.

  Profesyonel destek alın

  Arada bir halınız da şımartılmayı hak eder. Halınızın gerçekten tertemiz olması için altı ayda bir profesyonel yardım alın.