Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 14 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Özeti Kısa  Halide Edip Adıvar kurtuluş savaşı yıllarında aktif görev aldığından sivil olduğu halde Onbaşı lakabı ile isimlendirilmiş ve öyle anılmıştır. Cumhuriyet döneminde millet vekilliği yapmış olan yazar, birçok gazetede yazarlık yaptığı gibi hayatının sonuna kadar öğretmenlik görevini devam ettirmeye çalışmıştır. Halide Edip Adıvar romanlarında bir nebze de olsa kendi hayatını anlatmaya çalışmıştır.

  Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek İsimli Romanının Kısa Özeti:

  Konu Kurtuluş savaşı esnasında geçmektedir. Peyami, Dışişlerini seçen bir gençtir. Bacaklarını kaybetmiştir. Hatıralarını yazdığı sıralarda, kafatası da açılacak, içeride kaldığı sanılan bir kurşun aranacaktır.
  Peyami’nin uzak bir akrabası olan Ayşe, İzmir’den, onunla evlendirilmek üzere İstanbul’a davet edilmiş, ama Peyami istememiştir. Bunun üzerine, onuruna çok düşkün olan Ayşe, bir daha hiç bir zaman Peyami ile evlenmemeyi kafasına koymuştur. Nitekim bir başkasıyla evlenir. Ayşe’nin kardeşi Cemal de subay olan akrabadır. Harbiye Nezareti’ndeki Binbaşı İhsan’la Mütareke’nin ilk zamanlarından beri çok iyi anlaşmaktadırlar.

  O sırada hepsi İstanbul’da bulunmaktadırlar. Peyami’nin annesi Şişli’deki salonuyla o günlerin kibar kadını, söz geçiren bir kadınıdır. Kadınlar arasındaki propogandayı o idare eder. İstanbul’da çeşit çeşit inanç, türlü türlü çalışma vardır. Özellikle manda taraftarları, ülkeyi başka bir devletin boyunduruğu altına koymak isteyenler çok çalışmaktadırlar. Bir gün, İzmir’e yunanlıların çıktığı haberi gelir. Ayşe’nin kocasını, küçük oğlunu, birçok masum insanla birlikte süngülemişlerdir. Ayşe, İstanbul’a Peyami’lere gelir. İhsan’la Cemal, Sultan Ahmet mitinginden sonra Anadolu’ya geçerler. Şiddetli bir tifo geçirdikten sonra Peyami ile Ayşe de, bir kağnıya atlayıp Kandıra köylerinde İhsan’la buluşurlar. Bir çete kurmuşlardır.

  Ulusal Hareket’e karşı koymak isteyen köyleri yola getirirler. Peyami’yi, dil bilgisinden yararlanmak üzere, tercüman olarak Milli Müdafaya verirler. Ankara’ya gelir. Ayşe de hemşire olmuş, Eskişehir’e gitmiştir. İhsan, sessiz ve çelikten bir insan gibi, yorulmak bilmeden çalışır durur. Hepsi Ayşe’nin İzmir kızının peşinde, İzmir yolunda ölmeye söz vermişlerdir. Peyami büyük bir uğraştan sonra, kendini İhsan’ın komutası altındaki birliğe verdirir. İhsan bir akşam Peyami’ye Ayşe’yi nasıl yana yana sevdiğini anlatır. İkinci İnönü Savaşı’nda alayının başında, başını kurşunlara uzatarak ölümü beklemiştir. Metristepe’de göğsünden bir kurşun yiyerek bayıldığı an her şeyin bittiğine hükmetmiştir. İhsan bir saldırı sırasında, bir makineli ateşiyle vurulur. Peyami’nin kolları arasında hayatını kaybeder. Hemşire Ayşe de bu saldırıda hayatını kaybedenler arasındadır.
  Peyami, Ayşe ile İhsan’ı Gökçe pınarda yan yana gömdürür. Niyeti İzmir’e en önce girip, bunu Gökçe pınarda yatan Ayşe’ye anlatmaktır. Peyami’nin hatıra defteri burada biter. Ameliyattan sonra Cebeci Hastanesi’nin iki doktoru bu konuda konuşurlar. Yedek Asteğmen Peyami Efendi’nin kağıtları incelenmiştir. Ne İhsan isminde bir alay komutanı bulunmuştur, ne de Ayşe adında bir hemşire. Peyami’nin akrabası da bulunmamıştır. Bunun üzerine iki doktor, hatıra defterindeki olayların, kafasına kurşun girmesinden ileri gelme hayaller olduğuna karar verirler.

  Halide Onbaşı lakabı ile ünlü yazar Cumhuriyet döneminde en fazla eser yazan kadın edebiyatçı olarak öne çıkmaktadır. Halide Edip Adıvar 80 yaşında İstanbukl'da böbrek yetmezliğinden ölmüştür. Halide Onbaşının çok sayıda romanı ve hikayesi bulunmaktadır.
  [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Mart 2013