Halide Edip Adıvar Biyografisi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kısaca Halide Edip Adıvar Kimdir Biyografi

  Halide Edip Adıvar 1884 senesinde İstanbul'da dünyaya geldi. Adıvar'ın babası İngiliz kültürü ile yetişmesini istediği için onu Üsküdar Amerikan Kız Koleji'ne gönderdi. Halide Edip eğitimini Rıza Tevfik'den Fransız edebiyatı dersleri üzerine aldı. Halide Edip Adıvar daha sonraki yıllarda evlendiği Salih Zeki'den de matematik dersleri aldı.
  1901'de koleji bitiren Halide Edip 1908 yılında gazetelerde kadın hakları ile ilgili yazılar yazmaya başladı. 1909 yılından sonra eğitim alanında görev alarak müfettişlik ve öğretmenlik görevlerinde bulundu. Balkan Savaşı yıllarında hastanelerde çalıştı.Bu çalışmaları ona farklı kesimlerden insanları tanıma fırsatı sağladı.

  Halide Edip Adıvar asıl ününü 1919'da Sultanahmet Meydanı'nda, İzmir'in işgalini protesto mitinginde yaptığı etkili konuşma sayesinde kazandı. 1920'de Anadolu'ya kaçan Halide Edip Kurtuluş Savaşı'na katıldı.

  Halide Edip Adıvar'a önce onbaşı, ardından üstçavuş rütbesi verildi. Savaş yıllarda Cumhuriyet Halk Fırkası ve Atatürk ile siyasi görüş ayrılığına düştü. Halide Edip Adıvar 1917'de evlendiği ikinci eşi Adnan Adıvar ile beraber yurtdışına çıktı.
  Halide Edip Adıvar, 80 yaşındayken 9 Ocak 1964 yılında İstanbul'da böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.
  [​IMG]