Halide Edip Adıvar'ın Hayatı Ve Eserleri

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Halide Edip Adıvarın Hayatı Ve Eserleri hakkında


  Halide Edip Adıvar 1884 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Babası kızının İngiliz terbiyesi ile eğitim almasını istediği için Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde okutur. Halide Edip Kolejde, Fransız edebiyatı derslerini Rıza Tevfik’den aldı. Daha sonra hayarını birleştirdiği Salih Zeki beyden de matematik dersleri alıyordu. 1901'de koleji bitiren Halide Edip 1908 senesinde bazı gazetelerde kadın hakları hakkında makaleler yazmaya başladı. 1909'dan sonra eğitim hayatına öğretmenlik,müfettişlik görevleri ile devam etti.

  Halide Edip Adıvar, Balkan Savaşı sırasında hastanelerde çalıştı. Bu çalışmaları sayesinde gittiği semtlerde çeşitli kesimlerden farklı kültürlere sahip insanları tanıma fırsatını elde etti. Halide Edip asıl ününü Sultanahmet Meydanında, İzmir’in işgalini protesto mitinginde etkili konuşma yapmasıyla ünlüdür. Bir yıl sonra 1920'de Anadolu’ya kaçarak Kurtuluş Savaşı’na katılan Halide Edip önce onbaşı, daha sonra üstçavuş rütbesi ile onurlandırıldı. Savaşın devam ettiği dönemde Cumhuriyet Halk Fırkası ve Atatürk ile siyasi görüş ayrılığına düştü. 1917′de ikinci eşi Adnan Adıvar ile birlikte yurtdışına çıktı.


  HALİDE EDİP ADIVAR ESERLERİ

  Hikayeleri: Harap Mabetler, Dağa Çıkan Kurt, Kubbede Kalan Hoş Seda,

  Romanları: Heyula, Raik’in Annesi, Seviye Talip, Handan, Yeni Turan, Son Eseri, Mev’ud Hüküm, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Kalb Ağrısı, Zeyno’nun Oğlu, Sinekli Bakkal, Yolpalas Cinayeti, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akile Hanım Sokağı, Kerim Ustanın Oğlu, Sevda Sokağı Komedyası, Çaresaz, Hayat Parçaları,

  Oyun: Kenan Çobanları, Maske ve Ruh,

  Anı: Türkün Ateşle İmtihanı, Mor Salkımlı Ev,

  Diğer Eserleri: Türk'ün Ateşle İmtihanı
  Mor Salkımlı Ev
  Kenan Çobanları
  Maske ve Ruh