Halife Ömer b. Abdülaziz Dönemi Kısaca

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Halife Ömer b. Abdülaziz Dönemi Kısaca
  II. Ömer Dönemi

  Ömer b. Abdulaziz döneminde ülkede vergiler adaletli bir şekilde toplanmış, önceki Emevi hareketlerinin davranışlarından farklı olarak Hz. Ali soyundan gelenlere ve diğer uluslardan halka hoşgörülü davranılmıştır. Halife Ömer lüks Emevi yaşantısını bırakmış, gösterişten uzak bir yaşam sürmüştür. Emevi ayrımcılığı yapmamış makamları hak edenlere teslim etmiştir.Bu uygulamalar sonucunda Arap olmayan uluslar arasında İslamiyet hızla yayılmıştır.
  Ömer bin Abdülaziz’in Ölümü

  Ömer bin Abdülaziz’in bu davranışları özellikle Emevi ailesini çok rahatsız etti. Halifenin bir kölesi kandırılarak zehirlettirildi. Halife ölüm yatağında köleyi konuşturarak azmettiricileri tespit etti. Onlardan tazminat alarak devlet hazinesine aktardı. 10 Şubat 720’de hakkında rahmetine kavuştu.

  NOT: Ömer bin Abdülaziz amcası oğlu Halife Süleymân bin Abdülmelik’in yerine halife olmuştur. Bu döneme kadar Emevilerde halifelik babadan oğula geçerken Halife Ömer’in seçimle iş başına gelmiş olma olasılığı yüksektir.

  NOT: Ömer bin Abdülaziz, Hz. Ömer’den sonra halife olan 2. Ömer olduğundan ve huy, yönetim tarzı olarak çok benzediğinden II. Ömer olarak adlandırılır.