Halifeliğin Kaldırılması Nedir Özet

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Halifeliğin Kaldırılması Nedir

  İlk 4 halife seçimle iş başına gelmesine rağmen , Emeviler vaktiyle seçimle halife olma sistemi değiştirilmiş ve halifelik makamı babadan oğula geçer duruma getirilmişti . Abbasiler devrinde de bu saltanat çağı devamı etti . Aslına Bakarsanız İslamiyet’in ilk senelerinde bu sistem böylece işlemiyordu . Ancak ilerleyen devirlerde bu sistem maksadı dışına çıkarılmış ve yanlızca saltanat haline dönüştürülerek belli bir zümrenin emiri altında hatalı kullanılır duruma getirilmiştir .
  Halifelik zaman içinde Osmanlı Devleti açısından kullanılmaya başlanmıştı . Bu statü bağımsızlığını kazanmış Türk Devleti’nin karşısında bir sorun olarak duruyordu .


  1 Kasım 1922 tarihinde saltanat ve halifelik makamı birbirinden boşanmış , saltanat tamamiyle kaldırılmış , halifenin yetkileri de yanlızca dini konular ile sınırlı bir duruma getirilmişti . Halifelik makamında bitiş olarak görevde yer alan Abdülmecit Efendi’nin de hükümet işleri ile uğraşma girişimleri göz önüne alındığında , halifelik makamının gereksiz olduğu ve hükümet yerine hatalar meydana getirdiği gerçeği apaçık ortada duruyordu .
  Atatürk bu arızanın biran önce çözülmesi amacıyla çalışmalarda bulundu . bir Mart 1924 tarihinde Atatürk’ün mecliste yaptığı konuşma ile halifeliğin kaldırılması gerektiği herkesçe onay gördü . 3 Mart 1924′te TBMM açısından çıkarılan bir kanunla halifelik kaldırılarak , yepyeni koşulacak ilke ve inkılapların önü tamamiyle açılmış oldu .

  Halifeliğin kaldırılmasının sonuçları:
  Yeni kurulan Türk Cumhuriyeti Devleti’nin laik düzene geçişi kolaylaştı .
  Yapılacak ilke ve inkılapların önü açılmış oldu .
  Saltanat ve Hilafet yanlılarının dayandığı en mühim kuvvet odağı yok edildi .
  Din işlerinin dosdoğru ve itinalı bir şekilde işlemesinin çalışmalarına başlandı